
HDMI OVER CAT6 EXTENDER KIT W WALL PLATE RECEIVER 4K60HZ HDR POC
HDMI OVER CAT6 EXTENDER KIT W WALL PLATE RECEIVER 4K60HZ HDR POC
Key Features
- Supports 4K @ 60 Hz video resolutions (4:4:4) as specified in HDMI 2.0
- Carries High Dynamic Range (HDR) signals for rich contrast and expanded color accuracy
- Power over Cable (PoC) technology provides power to the receiver via Cat6 cable
- Transmitter's local port shows you the 4K image being displayed at the other end
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- 1-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features | HDMI Extender Kit Ideal for Digital Signage in Schools, Restaurants and Lecture Halls
This complete transmitter and receiver system is recommended for video presentations in conference rooms, schools, trade shows, meeting facilities, houses of worship, retail settings, hotels and other digital signage applications where the source and display are farther apart than conventional A/V cables allow. The metal transmitter box and the single-gang metal wall plate receiver with metal back cover blend perfectly into the room décor.
Extends a 4K A/V Transmission up to 230 ft....or Even Farther
The B127A-1A1-BHFH extends 4K signals from an HDMI source device to an HDMI display up to 230 feet (70.1 meters) away via user-supplied Cat6 cabling. Bi-directional IR remote control lets you operate the source from the display end of the installation. By adding a Tripp Lite B127A-010-H HDMI repeater (sold separately) to the application, you can extend the signal up to 400 feet (121.9 meters).
Transmits Crystal-Clear 4K Video with Multi-Channel Audio, HDR and 4:4:4 Color
The B127A-1A1-BHFH supports Ultra HD resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) at 60 Hz, as specified in HDMI 2.0, with 7.1-channel surround sound. High Dynamic Range (HDR) provides a wide range of vibrant colors with richer contrast, brighter whites and deeper blacks that pop on your 4K display. HDCP 2.2 compliance allows you to stream 4K Amazon and Netflix content with no complications. This extender kit also supports 4:4:4 chroma subsampling for top-level PC gaming or using your HDTV as a PC monitor. Built-in equalization automatically fine-tunes the image quality at the remote display.
Local HDMI Port on Transmitter Supports 4K @ 60 Hz Resolution
To monitor the video signal being extended to the receiver, connect a 4K display to the transmitter's local HDMI port with a user-supplied HDMI cable. This port does not support multi-resolution capabilities, so the connected monitor must also support 4K/60 Hz to function properly.
Built-In PoC Technology Provides Power to Avoid Bulky External Power Bricks
After you connect the included external power supply to the transmitter, Power over Cable (PoC) technology powers the receiver over Cat6 cable. LEDs on both the transmitter and receiver will light up to indicate the system is receiving power and a signal is being transmitted. PoC lets you avoid the hassle of a bulky power brick and gives you the freedom to install the receiver where best needed without worrying about finding a nearby AC outlet.
Plug-and-Play Operation for Quick Setup and Immediate Use
The included transmitter and receiver units work right out of the box with no software required. Connect the transmitter to the source with a user-supplied HDMI cable (such as Tripp Lite's P568- or P569-Series). Then, connect the receiver to the display with another user-supplied HDMI cable. Finally, connect the two units with user-supplied Cat6 patch cable (such as Tripp Lite N202-Series). Mounting hardware is included for both units.
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
The B127A-1A1-BHFH is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts.
Typical Applications
- Extend video signals from one room to another using Cat6 cable, which can pass through conduit to meet building codes
- Gain flexibility in where the receiver is installed, with the freedom to install it away from an AC outlet
Tech Specs
| HDMI In | Yes |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Wall Plate |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | B127A-1A1-BHFH Video Extender Transmitter/Receiver |
| Product Type | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Product Color | White/Black |
| Product Model | B127A-1A1-BHFH |
| TAA Compliant | Yes |
| Graphics Modes | 4K UHD |
Show all 37 specsShow fewer
| Receiver Depth | 1.33" |
|---|---|
| Receiver Width | 2.76" |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Receiver Height | 4.53" |
| Package Contents | <ul> <li>1 x Box transmitter</li> <li>1 x Wall plate receiver</li> <li>External power supply (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.6A; Output: 24V 1A)</li> <li>4 x International plug adapters (North America, Europe, U.K. and Australia)</li> <li>IR-In cable</li> <li>IR-Out cable</li> <li>Mounting Hardware</li> <li>Owner's Manual</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Transmitter Depth | 2.46" |
| Transmitter Width | 4.53" |
| Transmitter Height | 1.06" |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B127A-1A1-BHFH |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Operating Distance | 230 ft |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Receiver Weight (Approximate) | 1.43 lb |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Transmitter Weight (Approximate) | 1.43 lb |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in HREC from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands


DISPLAYPORT TO HDMI OVER CAT6 EXTENDER KIT WALL PLATE 4K60HZ POC

HDMI OVER CAT6 RECEIVER FOR MEDICAL APPLICATIONS 4K60HZ POC TAA

HDMI OVER CAT6 EXTENDER KIT PIGTAIL RECEIVER 4K60HZ HDR POC TAA
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.