
HDMI OVER CAT6 EXTENDER KIT PIGTAIL RECEIVER 4K60HZ HDR POC TAA
HDMI OVER CAT6 EXTENDER KIT PIGTAIL RECEIVER 4K60HZ HDR POC TAA
Key Features
- Supports 4K @ 60 Hz video resolutions (4:4:4) as specified in HDMI 2.0
- Carries High Dynamic Range (HDR) signals for rich contrast and expanded color accuracy
- Power over Cable (PoC) technology provides power to the receiver via Cat6 cable
- Transmitter's local port shows you the 4K image being displayed at the other end
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- 1-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features
HDMI Extender Kit Ideal for Digital Signage in Schools, Restaurants and Lecture Halls
This complete transmitter and receiver system is recommended for video presentations in conference rooms, schools, trade shows, meeting facilities, houses of worship, retail settings, hotels and other digital signage applications where the source and display are farther apart than conventional A/V cables allow. The low-profile pigtail-type receiver is ideal for applications in which space around the display is restricted and a larger box-style receiver will not fit.
Extends a 4K A/V Transmission up to 230 ft....or More
The B127A-1A1-BHPH extends 4K signals from an HDMI source device to an HDMI display up to 230 feet away via user-supplied Cat6 cabling. By adding a Tripp Lite B127A-010-H HDMI repeater or B127A-110-BH Transceiver (sold separately) to the application, you can extend the signal up to 400 or 460 feet, respectively.
Transmits Crystal-Clear 4K Video with Multi-Channel Audio, HDR and 4:4:4 Color
The B127A-1A1-BHPH supports Ultra HD resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) at 60 Hz, as specified by HDMI 2.0, with full, rich uncompressed DTS-HD, Dolby TrueHD and 7.1-channel digital audio. High Dynamic Range (HDR) provides a wide range of vibrant colors with richer contrast, brighter whites and deeper blacks that pop on your 4K display. HDCP 2.2 compliance allows you to stream 4K Amazon and Netflix content with no complications. This extender kit also supports 4:4:4 chroma subsampling for top-level PC gaming or using your HDTV as a PC monitor. Built-in equalization allows you to fine-tune the image quality at the remote display.
Local HDMI Port on Transmitter Supports 4K @ 60 Hz Resolution
To monitor the video signal being extended to the receiver, connect a 4K display to the transmitter's local HDMI port with a user-supplied HDMI cable. This port does not support multi-resolution capabilities, so the connected monitor must also support 4K/60 Hz to function properly.
Built-In PoC Technology Provides Receiver Power to Avoid Bulky External Power Bricks
Power over Cable (PoC) technology powers the receiver over Cat6 cable. LEDs on both the transmitter and receiver will light up to indicate the system is receiving power and a signal is being transmitted. PoC lets you avoid the hassle of a bulky power brick and gives you the freedom to place the receiver where needed without worrying about finding a nearby AC outlet.
Plug-and-Play Operation for Quick Setup and Immediate Use
The included transmitter and receiver units work right out of the box with no software required. Mounting hardware is included for installing the transmitter on a wall, pole or 19-inch rack. Connect the transmitter to the source with a user-supplied HDMI cable (such as Tripp Lite's P568- or P569-Series). Then, connect the pigtail receiver to the display with its built-in HDMI cable. Finally, connect the two units with user-supplied Cat6 patch cable (such as Tripp Lite N202-Series).
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
The B127A-1A1-BHPH is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts.
Tech Specs
| HDMI In | Yes |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | B127A-1A1-BHPH Video Extender Transmitter/Receiver |
| Product Type | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Product Model | B127A-1A1-BHPH |
| TAA Compliant | Yes |
| Graphics Modes | 4K UHD |
| Receiver Depth | 7.50" |
| Receiver Width | 4.70" |
Show all 33 specsShow fewer
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Receiver Height | 1.86" |
| Package Contents | <ul> <li>1 x Transmitter</li> <li>1 x Receiver</li> <li>External power supply (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.6A; Output: 24V 1A)</li> <li>4 x International plug adapters (North America, Europe, U.K. and Australia)</li> <li>Mounting hardware</li> <li>Owner's Manual</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Transmitter Depth | 6.24" |
| Transmitter Width | 11.50" |
| Transmitter Height | 2.70" |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B127A-1A1-BHPH |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Operating Distance | 230 ft |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in HREC from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands


DISPLAYPORT TO HDMI OVER CAT6 EXTENDER KIT WALL PLATE 4K60HZ POC

HDMI OVER CAT6 RECEIVER FOR MEDICAL APPLICATIONS 4K60HZ POC TAA

DISPLAYPORT TO HDMI OVER CAT6 EXTENDER KIT W WALL PLATE RECEIVER
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.