HDMI HDBASET VE814A TRANSMITTER UNIT 4K 330FT
HDMI HDBASET VE814A TRANSMITTER UNIT 4K 330FT
Key Features
- Extends HDMI signals to one local and two remote displays up to 100 m over a single Cat 5e/6/6a or ATEN 2L-2910 Cat 6 cable
- HDMI (3D, Deep Color, 4K); HDCP 2.2 compatible
- Superior video quality:
- 4K up to 100 m
- 1080p up to 150 m when in HDBaseT Long Reach Mode
- Extends Ethernet communication using the Ethernet pass-through port
- Supports two IR channels for simultaneous IR signal transmissions, ranged from 30 KHz to 56 KHz
- ATEN EDID Technology -- when both transmitter and receiver sides are connected, VE814A adopts the EDID values of the display connected to the VE814AT for high-quality output
- RS-232 channel - allows you to connect to serial terminals or serial devices, such as touch screens and barcode scanners
- Supports wide screen format
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ATEN VE814AT is an HDBaseT Video Transmitter that is capable of sending HDMI signals up to 100 m over a single Cat 5e/6/6a or ATEN 2L-2910 Cat 6 cable. Featuring dual synchronous outputs, the VE814AT can transmit video signal to two remote displays and one at the local side. This HDCP 2.2-compliant transmitter meets the HDMI Specification, including 3D, Deep Color, the maximum data rate of (10.2 Gbps), and 4K video quality up to 100 m.
The VE814AT supports RS-232 and IR signaling pass-through, allowing you to control the HDMI source device from the remote unit (VE814AR) while granting access to the HDMI display device from the local unit (VE8014AT). In addition, it supports Long Reach Mode that extends HDMI signals up to 150 m, 1080p, via a single Cat 5e/6 cable.
The VE814AT is a powerful solution for where digital signage is required, such as bars, educational spaces, and public transportation stations, allowing display of identical contents at different spots.
Tech Specs
| HDMI In | Yes |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | ATEN |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Serial Port | Yes |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Line | VanCryst |
| Product Name | HDMI HDBaseT Transmitter with Dual Output (4K@100m) (HDBaseT Class A) |
| Product Type | Video Extender Transmitter |
| Product Model | VE814AT |
| Graphics Modes | 4K |
| Product Family | VanCryst |
Show all 32 specsShow fewer
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>HDMI HDBaseT Transmitter with Dual Output (4K@100m) (HDBaseT Class A)</li> <li>1 x RS-232 Terminal Block</li> <li>1 x Power Adapter</li> <li>1 x User Instructions</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Transmitter Depth | 5.35" |
| Transmitter Width | 3.98" |
| Transmitter Height | 1.14" |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | VE814AT |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Maximum Operating Distance | 492.13 ft |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6a |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Transmitter Weight (Approximate) | 15.87 oz |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
Related Products
More in HREC from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands

HDMI HDBASET RECEIVER UP TO 330FT 4K / 492FT 1080P REACH MODE

HDMI HDBASET TRANSMITTER UP TO 330FT 4K / 492FT 1080P REACH MODE

HDMI HDBASET RECEIVER W/AUDIO DE-EMBEDDING POH
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



