HDMI HDBASET RECEIVER UP TO 330FT 4K / 492FT 1080P REACH MODE
HDMI HDBASET RECEIVER UP TO 330FT 4K / 492FT 1080P REACH MODE
Key Features
- HDBaseT Connectivity - extends an HDMI connection up to 100m via a single Cat 5e/6/6a or ATEN 2L-2910 Cat 6 cable
- HDMI (3D, Deep Color, 4K)
- HDCP 2.2 compatible
- Supports resolutions of up to Ultra HD 4kx2k and 1080p Full HD
- Supports wide screen format
- Plug and play - no software required
- Built- in 8KV/ 15 KV ESD protection
- Rack Mountable
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ATEN VE811R HDMI HDBaseT Receiver guarantees the optimum HDMI connection up to 100 m over a single Cat 5e/6/6a or ATEN 2L-2910 Cat 6 cable. The VE811R meets HDMI Specification features including 3D, Deep Color, HD lossless audio formats and CEC pass through. It supports Dolby Digital 5.1, DTS HD audio and video signals at resolutions up to 4K.
Pushing the technology and design to the limit, the compact design makes the VE811R easy to mount in any location. Engineered for today's digital trends, the VE811R is ideal for meeting rooms, or any setting that requires high quality HDMI video to be extended for great distances.
Tech Specs
| HDMI Out | Yes |
|---|---|
| Brand Name | ATEN |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Line | VanCryst |
| Product Name | HDMI HDBaseT Receiver |
| Product Type | Video Extender Receiver |
| Product Color | Black |
| Product Model | VE811R |
| Graphics Modes | 4K |
| Product Family | VanCryst |
Show all 31 specsShow fewer
| Receiver Depth | 3.40" |
|---|---|
| Receiver Width | 2.87" |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Receiver Height | 0.97" |
| Package Contents | <ul> <li>HDMI HDBaseT Receiver</li> <li>1 x Power Adapters</li> <li>1 x User Instructions</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | VE811R |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Maximum Operating Distance | 328.08 ft |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Receiver Weight (Approximate) | 6 oz |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
Related Products
More in HREC from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands

HDMI HDBASET TRANSMITTER UP TO 330FT 4K / 492FT 1080P REACH MODE

HDMI HDBASET RECEIVER W/AUDIO DE-EMBEDDING POH

HDMI HDBASET VE814A TRANSMITTER UNIT 4K 330FT
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



