100CM USB TO PDA/SERIAL DB9 ADAPTER W/ PC MAC DRIVERS
100CM USB TO PDA/SERIAL DB9 ADAPTER W/ PC MAC DRIVERS
Key Features
- Support the RS232 Serial interface.
- Full compliance with the USB Specification.
- Up to 230Kbps data transfer rate.
- Works with cellular phones, PDAs, digital cameras, modems or ISDN terminal adapter.
- OS Compatibility: Windows, Mac, Linux.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The UC232A series USB-to-RS232 serial port converter is the ideal accessory for laptop and desktop computers that do not have a COM or DB9 serial port. Supporting both PC and Mac systems with baud rates up to 230 Kbps for rapid performance, it offers a convenient connectivity solution for industrial automation systems, scientific instruments, point of sale systems, and other specialized industrial and consumer applications.
The UC232A series now supports mobile devices as a computing host (Android 3.2 and above). The UC232A series SDK is available for download in the Support and Downloads section. To download the mobile demo app from the Google Play store, please click on or scan this QRCode
Tech Specs
| Features | LED |
|---|---|
| Brand Name | ATEN |
| Cable Type | Serial/USB |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | USB to RS-232 Adapter (100 cm) |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Series | UC232A |
| Device Supported | Cellular Phone |
| Package Contents | <ul> <li>USB to RS-232 Adapter (100 cm) </li> <li>1x Driver Disk</li> <li>1x User Instructions</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
Show all 21 specsShow fewer
| Data Transfer Rate | 230 kbit/s |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 0.13 lb |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | UC232A1 |
| Connector Type on First End | DB-9 RS-232 Serial - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type A - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin DB-9 RS-232 Serial - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Male |
Related Products
More in SERIAL from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands
RS-232 TO RS-485/ RS-422 BIDIRECTIONAL CONVERTERS
6FT USB VGA TO DVI KVM CABLE W/ AUDIO
5PK DB9M USB PDA SERIAL ADAPTER
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



