
2PORT USB 2.0 PERIPHERAL SWITCH
2PORT USB 2.0 PERIPHERAL SWITCH
Key Features
- Enables two computers to share a single USB peripheral device
- Simple port selection via pushbuttons, configuration utility, or Auto Switch function
- Auto Switch Function - no need for print server
- USB 2.0 compliant
- Supports transfer rates up to 480 Mbps
- Multiplatform support - Windows and Mac
- LED indicators display port focus
- Overcurrent protection
- Bus-powered
- Hot pluggable
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The US221A is a 2-port USB 2.0 Peripheral Switch that allows up to 2 computers to share the use of a single USB peripheral device (such as a printer, scanner, mass storage drive, etc.) on a one-at-a-time basis.
The peripheral focus can be given to a computer manually by using pushbuttons on the switch, using the software-based configuration utility, or by the Auto Switch function.
Compatible with both Windows and Mac, and with multifunction printer support, the US221A is the ideal way to share the latest USB 2.0 peripherals in a multimedia office environment.
Tech Specs
| Depth | 2.8" |
|---|---|
| Width | 2.6" |
| Height | 1" |
| Brand Name | ATEN |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Name | 2-Port USB 2.0 Peripheral Switch |
| Product Type | USB Switch |
| Product Model | US221A |
| Host Interface | USB 2.0 |
| Package Contents | <ul><li> 2-Port USB 2.0 Peripheral Switch</li><li> 1 x USB Type-A to USB Type-B Cable (1.8m)</li><li> 1 x User Instructions</li></ul> |
| Country of Origin | China |
Show all 20 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 1 |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 MB/s |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Manufacturer Part Number | US221A |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USB-SW from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands


4PORT SERIAL EXP BOX FOR VK2100
4PORT USB 2.0 CAT5 LAN EXTNDR
8PORT RELAY EXP BOX FOR VK2100
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



