HDMI HDBASET TRANSMITTER UP TO 330FT 4K / 492FT 1080P REACH MODE
HDMI HDBASET TRANSMITTER UP TO 330FT 4K / 492FT 1080P REACH MODE
Key Features
- HDBaseT Connectivity - extends an HDMI connection up to 100m via a single Cat 5e/6/6a or ATEN 2L-2910 Cat 6 cable
- HDMI (3D, Deep Color, 4K)
- HDCP 2.2 compatible
- Supports resolutions of up to Ultra HD 4kx2k and 1080p Full HD
- Supports wide screen format
- Plug and play - no software required
- Built- in 8KV/ 15 KV ESD protection
- Rack Mountable
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ATEN VE811T HDMI HDBaseT Transmitter guarantees the optimum HDMI connection up to 100 m over a single Cat 5e/6/6a or ATEN 2L-2910 Cat 6 cable. The VE811T meets HDMI Specification features including 3D, Deep Color, HD lossless audio formats and CEC pass through. It supports Dolby Digital 5.1, DTS HD audio and video signals at resolutions up to 4K.
Pushing the technology and design to the limit, the compact design makes the VE811T easy to mount in any location. Engineered for today's digital trends, the VE811T is ideal for meeting rooms, or any setting that requires high quality HDMI video to be extended for great distances.
Tech Specs
| HDMI In | Yes |
|---|---|
| Brand Name | ATEN |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Product Line | VanCryst |
| Product Name | HDMI HDBaseT Transmitter |
| Product Type | Video Extender Transmitter |
| Product Color | Black |
| Product Model | VE811T |
| Graphics Modes | 4K |
| Product Family | VanCryst |
Show all 31 specsShow fewer
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>VE811T HDMI HDBaseT Transmitter</li> <li>1 x Power Adapters</li> <li>1 x User Instructions</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Transmitter Depth | 3.40" |
| Transmitter Width | 2.87" |
| Transmitter Height | 0.97" |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | VE811T |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Maximum Operating Distance | 328.08 ft |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Transmitter Weight (Approximate) | 5.64 oz |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
Related Products
More in HREC from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands

HDMI HDBASET RECEIVER UP TO 330FT 4K / 492FT 1080P REACH MODE

HDMI HDBASET RECEIVER W/AUDIO DE-EMBEDDING POH

HDMI HDBASET VE814A TRANSMITTER UNIT 4K 330FT
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



