G-DRIVE ARMORATD SPACE GREY 6TB WW
G-DRIVE ARMORATD SPACE GREY 6TB WW
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- With 6 TB capacity, you have ample space to store a vast number of images, extensive hours of video, or a large collection of songs
- Offers fast and reliableaccess to data with non-volatile memory, ensuring consistent performance and data retention
- The USB 3.2 (Gen 1) Type C interface ensures seamless data transfer and exceptional performance
- The impressive read speed of 130 MB/s enhances system performance, allowing you to complete complex tasks efficiently
- 2.5" form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Provides extra, dependable storage capacity for your important files and data, ensuring they are always secure and accessible
- Hard Drive features non-volatile memory, enhancing your PC storage needs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Rugged durability for reliable backups anywhere.
From out in the wild to back in the studio, trust your photos, footage, and important files to a portable hard drive that's as relentless as you are. The high-capacity G-DRIVE ArmorATD rugged, all-terrain drive gives you pro-grade durability you can feel with a premium, anodized aluminum enclosure, easy-to-grip protective bumper, and IP54 rain/dust resistance. With transfer rates up to 130MB/s read, you can quickly back up your content wherever you are.
USB-C™ for Quick File Backups and Extra Storage
The versatile USB-C™ (5Gbps) drive provides reliable plug-and-play storage and backup that's also compatible with Thunderbolt™ 3 and USB 3.2 Gen 1. Transfer rates up to 130MB/s read let you quickly back up your content wherever you are.
Ready to Go With Mac
Works with macOS right out of the box, and Windows® via reformat.
Premium Strength You Can Feel
The G-DRIVE ArmorATD rugged drive helps shield your photos, footage and files from accidental drops with a premium aluminum enclosure, internal shock mounts, and an easy-grip rubber bumper for durability you can trust.
3-Year Limited Warranty
Backed by a 3-year limited warranty so you know you have storage you can rely on in the field for years to come.
Built for the Wild
With an IP54 rain/dust rating, and crush resistance up to 1000lbs, your critical content can brave the elements on the way to your next destination.
Tech Specs
| Width | 3.5" |
|---|---|
| Height | 1.3" |
| Length | 5.2" |
| Rugged | Yes |
| Brand Name | SanDisk Professional |
| Drive Type | External |
| Durability | Dust Resistant |
| Form Factor | 2.5" |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | G-DRIVE ArmorATD |
| Product Name | G-DRIVE ArmorATD SDPHE1G-006T-GBAND Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Model | SDPHE1G-006T-GBAND |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type C |
| Product Family | G-DRIVE ArmorATD |
| Package Contents | <ul><li>G-DRIVE ArmorATD SDPHE1G-006T-GBAND Hard Drive</li><li>USB-C™ to USB-C™ Cable </li><li>USB-C™ to USB-A Cable </li><li>Quick Start Guide</li></ul> |
| Storage Capacity | 6 TB |
| Platform Supported | Mac |
| External Drive Type | Portable |
| Weight (Approximate) | 13.40 oz |
| Manufacturer Part Number | SDPHE1G-006T-GBAND |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC-ICES</li><li>CE</li><li>VCCI</li><li>BSMI</li><li>KC</li><li>RCM</li><li>EAC,</li><li>SABER</li><li> ECAS</li><li>BIS </li><li>UKCA</li></ul> |
| Maximum Read Transfer Rate | 130 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Operating System Compatibility | Windows 10+ |
Related Products
More in TBLTHD from WESTERN DIGITAL - CONTENT SOLUTIONS and similar brands
More from WESTERN DIGITAL - CONTENT SOLUTIONS
Other products available from this brand

WD BLACK P10 GAME DRIVE 2TB BLACK WORLDWIDE

4TB G-DRIVE ARMORATD SPACE GREY WW 130MB/S

WD BLACK P10 GAME DRIVE XBOX 6TB BLACK TOP W/WHITE BOTTOM WW

8TB WD BLACK P10 GAME DRIVE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.