
California Proposition 65 Warning
EXPAND 40T BT SPEAKERPHONE - MS TEAMS - CONSTRAINED
EXPAND 40T BT SPEAKERPHONE - MS TEAMS - CONSTRAINED
Key Features
- Long battery life, Up to 18 hours talk time.
- Multipoint connectivity, Easily connect to two Bluetoothdevices simultaneously.
- Robust push buttons and clear LED indicators, For intuitive call control and peace of mind as to call status (mute/on call etc.).
- Modern, portable design, Sleek, minimalistic round design engineered to fit every space and allow for optimal voice capture.
- Easy implementation and operation, Simple for users to operate and easy for IT Managers to implement.
- Slender pouch, Sleek and easy to transport, prevents wear and tear.
- One touch access, To Voice Assistant.
- Two-year warranty, Ensures your investment is protected.
- Statement Scandinavian design, Minimalistic and constructed with premium materials. Matte black with aluminum finish.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Sleek and portable wireless Bluetooth® speakerphone with exceptional audio performance. Join meetings instantly and experience crystal clear audio on both ends of the call. Three beamforming microphones isolate voices from room reverb and ambient noise for a rich and dynamic audio experience. Easy to setup and use with multiple connection options (Bluetooth® or USB-C cable) for plug-and-play conferencing anywhere. Long battery life with up to 18 hours talk time. Supports both personal use and small to medium sized meeting rooms for up to 8 people.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Width | 4.72" |
| Height | 1.46" |
| Length | 4.72" |
| Features | Bluetooth |
| Brand Name | EPOS |
| Microphone | Yes |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | EPOS |
| Product Line | EXPAND 40T |
| Product Name | Portable Bluetooth Speakerphone |
| Product Type | Speakerphone |
Show all 20 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Family | EXPAND 40T |
| Package Contents | <ul> <li>Portable Bluetooth Speakerphone</li> <li>Carry Case</li> <li>USB Cable</li> <li>Bluetooth Dongle</li> <li>USB Adapter</li> </ul> |
| Product Material | Aluminum |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 5 |
| Manufacturer Part Number | 1000937 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eposaudio.com |
Related Products
More in DISPKR from EPOS and similar brands


SLIM SOUNDBAR SB521A

2PK LOW IN 2X2 CEIL TILE SPKR PRICE PER PAIR
2PK 5.25IN 2WAY SURFACE-MT SPKR PRICE PER PAIR
More from EPOS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



