2PK LOW IN 2X2 CEIL TILE SPKR PRICE PER PAIR
2PK LOW IN 2X2 CEIL TILE SPKR PRICE PER PAIR
Key Features
- High efficiency 200 mm (8 in) dual-cone driver.
- Easy lay-in installation into 2' x 2' US-style suspended grid ceilings. No cutting of ceiling tiles is necessary.
- Perforated metal grille included.
- Combined 70V/100V and low impedance direct operation.
- 20 Watts at 8Ω (low-impedance) direct setting.
- 10 Watt multi-tap at 70V/100V with taps at 10W, 5W, 2.5W (and 1.3W for 70V only)
- Very low-profile at just 103 mm (4.1 in) deep, to fit into ceilings that are shallow or that contain obstructions.
- Easy bare-wire connection in protected compartment. Wire entrance from either top or side via knock-out.
- Very high 96 dB sensitivity turns power from small amplifiers into maximum sound level for listeners.
- Designed for high speech intelligibility.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Low-Profile Lay-In 2' x 2' Ceiling Tile Loudspeaker with 200 mm (8 in) Driver
LCT 81C/T is a full-range ceiling speaker designed to lay into a 2 ft x 2 ft US-style suspended grid ceiling, with no cutting of ceiling tiles required, making for an easy and cost-effective installation with a minimum of mess. The low profile depth of only 100 mm (4 in) allows the speaker to fit in locations where deeper loudspeakers do not.
This loudspeaker is designed to provide excellent performance for paging and light-to-medium music in a wide variety of applications, including education classrooms, business music systems, retail stores, music/paging systems, airports, reception/waiting rooms, lounges, courtrooms, meeting rooms, and more.
The very high sensitivity of 96 dB provides maximum sound level, even at low tap settings. LCT 81C/T contains a 200 mm (8 in) dual-cone driver with a very high 96 dB sensitivity. The driver features a 25 mm (1 in) diameter voice coil with a Kapton coil-former and high-temperature wire for better power dissipation and long-term reliability. The speaker's built-in 10 Watt transformer provides versatility by allowing use on 100V or 70V distributed loudspeaker lines, as well as at 8 ohms (low impedance) for driving directly from a low impedance power amplifier. Adjusting is convenient via a rotary switch on the side of the rear enclosure. Two safety seismic attachment tabs are provided for securing to ceiling deck, plus 4 holes are provided -- one in each corner. The color of the perforated grille is white.
Tech Specs
| Depth | 23.90" |
|---|---|
| Width | 23.9" |
| Height | 4.1" |
| Features | Touch Proof |
| Impedance | 8 Ohm |
| Brand Name | JBL Professional |
| Form Factor | In-ceiling |
| Sensitivity | 96 dB |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Harman International Industries, Inc |
| Product Name | LCT 81C/T Speaker |
| Product Type | Speaker |
Show all 28 specsShow fewer
| Product Color | White |
|---|---|
| Product Model | LCT 81C/T |
| Woofer Diameter | 7.87" |
| Package Contents | <ul> <li>LCT 81C/T Speaker</li> <li>Perforated metal grille</li> </ul> |
| RMS Output Power | 20 W |
| Application/Usage | Waiting Room |
| Country of Origin | China |
| PMPO Output Power | 40 W |
| Woofer Driver Size | 7.87" |
| Weight (Approximate) | 15.65 lb |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | LCT 81C/T |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.harman.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DISPKR from HARMAN PRO and similar brands

2PK COMP FULL-RGE PEND SPKR W 5-1/4IN PRICE PER PAIR

MS30 S MONITOR SOUNDBAR

SLIM SOUNDBAR SB521A
More from HARMAN PRO
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



