
SLIM SOUNDBAR SB521A
SLIM SOUNDBAR SB521A
Key Features
- The Dell SB521A Soundbar allows you to add booming, energetic sound to your existing home entertainment system
- Charge your gadgets on the go with the integrated USB port
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The promise of superior audio clarity
With the world's slimmest and lightest soundbar, you get to enjoy rich and crystal-clear audio with powerful 3.6W RMS speakers offering a wide frequency response range of 180Hz to 20kHz. Stay productive and never miss a call or an alert again.
A neat audio solution for your monitor
The soundbar magnetically snaps on to your Dell monitor, allowing you to tilt, swivel and pivot your monitor in any direction, without getting in the way. The soundbar's USB cable plugs neatly to the USB-A port at the back of the monitor, so it's hidden from view.
Easy to setup and secure
The Dell Slim Soundbar offers easy installation requiring no software, power cord, and batteries. Simply plug in the soundbar cable to your monitor's USB-A port. Safeguard your soundbar by locking it with the included security chain and an external lock (lock not included). A 3-year warranty offers you added peace of mind.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 0.7" |
| Width | 11.7" |
| Height | 0.9" |
| Features | Crystal Clear Clarity |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Power Source | USB |
| Product Name | Slim Soundbar - SB521A |
| Product Type | Sound Bar Speaker |
| Compatibility | <ul> <li>Dell UltraSharp 24 USB-C Monitor - U2421E</li> <li>Dell 27 4K USB-C Monitor - P2721Q</li> <li>Dell 32 USB-C Monitor - P3221D</li> <li>Dell 34 Curved USB-C Monitor - P3421W</li> </ul> |
| Product Model | SB521A |
Show all 19 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>Slim Soundbar - SB521A</li> <li>Security Chain</li> <li>Documentation</li> </ul> |
|---|---|
| RMS Output Power | 3.60 W |
| Weight (Approximate) | 4.02 oz |
| Manufacturer Part Number | DELL-SB521A |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 180 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DISPKR from DELL PERIPHERALS and similar brands


EXPAND 40T BT SPEAKERPHONE - MS TEAMS - CONSTRAINED

2PK LOW IN 2X2 CEIL TILE SPKR PRICE PER PAIR
2PK 5.25IN 2WAY SURFACE-MT SPKR PRICE PER PAIR
More from DELL PERIPHERALS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



