
DISPLAYPORT TO HDMI OVER CAT6 EXTENDER KIT 4K60HZ HDR 4:4:4 POC
DISPLAYPORT TO HDMI OVER CAT6 EXTENDER KIT 4K60HZ HDR 4:4:4 POC
Key Features
- Supports 4K @ 60 Hz video resolutions (4:4:4) as specified in HDMI 2.0
- Carries High Dynamic Range (HDR) signals for rich contrast and expanded color accuracy
- Power over Cable (PoC) technology provides power to the transceiver via Cat6 cable
- Transmitter's local port shows you the 4K image being displayed at the other end
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- 1-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features | Cat6 Extender Kit Ideal for Digital Signage in Schools and Workplaces
This 4K transmitter/transceiver extender kit is recommended for video presentations in conference rooms, schools, trade shows, meeting facilities, houses of worship, retail settings, hotels and other digital signage applications where the source and display are farther apart than conventional A/V cables allow. The B127A-111-BDTH extends 4K signals from a DisplayPort source to an HDMI display up to 230 feet (70.1 meters) away via user-supplied Cat6 cabling.
Extends Crystal-Clear 4K Video with Multi-Channel Audio, HDR and 4:4:4 Color
The B127A-111-BDTH supports Ultra HD resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) at 60 Hz with 7.1-channel surround sound and 36-bit Deep Color. High Dynamic Range (HDR) provides a wide range of vibrant colors with richer contrast, brighter whites and deeper blacks that pop on your 4K display. HDCP 2.2 compliance allows you to stream 4K Amazon and Netflix content with no complications. Advanced 4:4:4 chroma subsampling is ideal for top-level PC gaming or using your HDTV as a PC monitor.
Local HDMI Port on Transmitter Supports 4K @ 60 Hz Resolution
To monitor the video signal being extended to the transceiver, connect a 4K display to the transmitter's local HDMI port with a user-supplied HDMI cable. This port does not support multi-resolution capabilities, so the connected monitor must also support 4K/60 Hz to function properly.
Built-In PoC Technology Provides Receiver Power to Avoid Bulky External Power Bricks
Power over Cable (PoC) technology powers the connected receivers over Cat6 cable. LEDs indicate when the system is receiving power and a signal is being transmitted. PoC lets you avoid the hassle of a bulky power brick and gives you the freedom to place the receivers where needed without worrying about finding a nearby AC outlet.
Create a Daisy Chain of Displays to Achieve Even More Distance
This extender kit is capable of forming daisy-chain installations up to 920 feet (280.4 meters) from the transmitter by connecting additional B127A-110-BH transceivers (sold separately) and HDMI displays. Up to four total B127A-110-BH transceivers can be chained together, each capable of extending a 4K/60 Hz signal up to 230 feet per unit. The transceiver is also compatible with Tripp Lite's B127A-010-H signal booster (sold separately), which allows the signal to be boosted up to 400 feet (121.9 meters) total between the transmitter and transceiver. When used in a daisy-chain installation, this brings the total extension distance up to 1,090 ft. (332.2 meters). Note: B127A-010-H will only work when used in the first link of the daisy-chain installation.
Plug-and-Play Operation for Quick Setup and Immediate Use
The included transmitter and transceiver work right out of the box with no software required. Mounting hardware is included for installing the units on a wall, pole or 19-inch rack. Connect the transmitter to the source with a user-supplied DisplayPort cable (such as Tripp Lite's P580-Series). Then, connect the transceiver to the display with a user-supplied HDMI cable (such as Tripp Lite's P568- or P569-Series). Finally, connect the two units with user-supplied Cat6 cable (such as Tripp Lite's N202-Series).
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
The B127A-111-BDTH is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts.
Tech Specs
| HDMI Out | Yes |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | B127A-111-BDTH Video Extender Transceiver |
| Product Type | Video Extender Transceiver |
| Product Color | Black |
| Product Model | B127A-111-BDTH |
| TAA Compliant | Yes |
Show all 37 specsShow fewer
| Graphics Modes | 4K UHD |
|---|---|
| Receiver Depth | 2.46" |
| Receiver Width | 4.53" |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Receiver Height | 1.06" |
| Package Contents | <ul> <li>1 x Transmitter Unit</li> <li>1 x Transceiver Unit</li> <li>External power supply (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.6A; Output: 24V 1A)</li> <li>4 x International plug adapters (North America, Europe, U.K. and Australia)</li> <li>Mounting hardware</li> <li>Owner's manual</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Transmitter Depth | 2.46" |
| Transmitter Width | 4.53" |
| Transmitter Height | 1.06" |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B127A-111-BDTH |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Operating Distance | 230 ft |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Receiver Weight (Approximate) | 1 lb |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 3 |
| Transmitter Weight (Approximate) | 1 lb |
| Number of Input Devices Supported | 2 |
| Number of Output Devices Supported | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in HREC from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands


DISPLAYPORT TO HDMI OVER CAT6 EXTENDER KIT WALL PLATE 4K60HZ POC

HDMI OVER CAT6 RECEIVER FOR MEDICAL APPLICATIONS 4K60HZ POC TAA

HDMI OVER CAT6 EXTENDER KIT PIGTAIL RECEIVER 4K60HZ HDR POC TAA
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.