
DISPLAYPORT OVER CAT6 EXTENDER KIT TRANSMITTER/2X RECEIVER 2-PORT
DISPLAYPORT OVER CAT6 EXTENDER KIT TRANSMITTER/2X RECEIVER 2-PORT
Key Features
- Supports UHD resolutions up to 4K @ 60 Hz (4:4:4) for crystal-clear video
- Lightweight splitter and receivers are USB-powered through display or power adapter
- Can be daisy-chained up to 4 times for each display (920 ft. per chain) via additional receivers
- Plug-and-play operation with no software required for easy, immediate installation
- Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
- 1-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
DisplayPort Extender Kit Ideal for Digital Signage in Schools, Restaurants and Lecture Halls
This complete transmitter and dual-receiver system is recommended for video presentations in conference rooms, schools, trade shows, meeting facilities, houses of worship, retail settings, hotels and other digital signage applications where the source and display are farther apart than conventional A/V cables allow. The B127U-002-PDPD2 extends 4K signals from a DisplayPort source to two DisplayPort monitors up to 230 feet (70.1 meters) away via user-supplied Cat6 cabling. The one-foot pigtail design of the transmitter/splitter and receivers makes the units easy to install, especially in tight spaces.
Transmits Crystal-Clear 4K Video with Multi-Channel Audio, HDR and 4:4:4 Color
The B127U-002-PDPD2 supports Ultra HD resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) at 60 Hz with uncompressed DTS-HD, Dolby TrueHD and 7.1-channel digital audio. High Dynamic Range (HDR) provides a wide range of vibrant colors with richer contrast, brighter whites and deeper blacks that pop on your 4K display. HDCP 2.2 compliance allows you to stream 4K content with no complications. This extender kit also supports 4:4:4 chroma subsampling for top-level PC gaming or using your HDTV as a PC monitor.
Create Daisy-Chain Installations with HDMI Outputs, DisplayPort Outputs or Both
The B127U-002-PDPD2 includes two receivers but is also compatible with HDMI (B127U-110-PH) and DisplayPort (B127U-110-PD) receivers (sold separately) in a four-link daisy-chain installation. The dual-output transmitter allows you to create two separate daisy-chains with a total of eight receivers. Each additional receiver adds up to 230 feet (70.1 meters) to the maximum video transmission distance and up to a total of 920 feet (280 meters) for the entire installation. Note : See the installation diagram in the owner's manual for more information.
Multi-Resolution Support Allows Mixing and Matching of Displays of Different Resolutions
Say you have a brand new 4K/60 Hz HDTV in the living room but want to also connect your Blu-ray player or media server to the older 1080p TV in the kitchen and the 4K/30 Hz monitor in your home office. The B127U-002-PDPD2 is backward compatible with 4K/30 Hz and 1080p resolutions via automatic switching, allowing each connected television to display video at its maximum resolution without affecting the other outputs.
Plug-and-Play Operation for Quick Setup and Use
The included transmitter and receiver units work right out of the box with no software required. All feature a one-foot USB-A pigtail connector as the primary power source. Plug the USB connector on the transmitter into a USB-A power adapter (such as U280-W01-QC3-1, sold separately), and plug the receivers into the displays' USB-A ports. User-supplied 24 AWG Cat6 cabling connects the transmitter and receivers. Note : The transmitter and receivers can also be powered through their Micro-USB ports.
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
The B127U-002-PDPD2 is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | B127U-002-PDPD2 Video Extender Transmitter/Receiver |
| Product Type | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Product Color | Black |
| Product Model | B127U-002-PDPD2 |
| TAA Compliant | Yes |
| Graphics Modes | 4K |
| Receiver Depth | 2.95" |
| Receiver Width | 1.85" |
Show all 34 specsShow fewer
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Receiver Height | 0.73" |
| Package Contents | <ul><li> 1 x Transmitter</li><li> 2 x Receiver</li><li> Owner's Manual</li></ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Transmitter Depth | 2.95" |
| Transmitter Width | 1.85" |
| Transmitter Height | 0.73" |
| Number of USB Ports | 4 |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B127U-002-PDPD2 |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Operating Distance | 229.66 ft |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Receiver Weight (Approximate) | 8.80 oz |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 5 |
| Transmitter Weight (Approximate) | 8.80 oz |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in HREC from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands


DISPLAYPORT TO HDMI OVER CAT6 EXTENDER KIT WALL PLATE 4K60HZ POC

HDMI OVER CAT6 RECEIVER FOR MEDICAL APPLICATIONS 4K60HZ POC TAA

HDMI OVER CAT6 EXTENDER KIT PIGTAIL RECEIVER 4K60HZ HDR POC TAA
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.