
DESKTOP GIGABIT ETHERNET SWITCH UNMANAGED POE+ 5-PORT 2.5 GBPS 70W
DESKTOP GIGABIT ETHERNET SWITCH UNMANAGED POE+ 5-PORT 2.5 GBPS 70W
Key Features
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- C14 plug/connector type for maximum usability with added reliability
- Lets you conveniently connect different networks to enable improved flexibility to your infrastructure
- Quickly and easily set up a wired network with 6 networking ports
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- Desktop form factor for added reliability and dependability
- Optimize the performance of business networks with 10 Gigabit Ethernet connectivity
- Supports optical fiber cable to span longer distances and provided high data transmission rates between servers and network components
- Comes in black color for better adaption to the space
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Provides a 2.5 Gb Ethernet connection and power for PoE devices in your small office network or workgroup.
- Capable of 2.5 Gb Ethernet network speeds ideal for high-bandwidth applications
- Supports PoE to save you expense and effort of powering PoE devices individually
- 5 twisted-pair auto-negotiable RJ45 ports support auto MDI/MDIX functionality
- Unused ports shift into low-power state without interrupting network connection
- IEEE friendly: supports 802.3az Energy Efficient Ethernet standards
- 3-year limited warranty
Features | 5-Port Unmanaged 2.5 Gigabit Ethernet Switch for Home Offices and Workgroups
The energy-efficient NG5POE-M2 network switch connects up to five devices to a Gigabit Ethernet network and allows them to communicate with each other. It's recommended for your home network, small office, workgroup or creative production environment. It helps you share large bandwidth-intensive files, such as CAD drawings and videos, at 2.5 Gigabit (2.5 Gbps) speeds, improving efficiency and cutting costly downtime.
Maximum Network Functionality
The NG5POE-M2 features five twisted-pair RJ45 Gigabit Ethernet ports that support auto-negotiable 2.5 Gbps and auto MDI/MDIX functionality, so crossover cables and uplink ports are not needed for connections to PCs, routers and other switches. No configuration is required, so you can have your Gigabit network up and running immediately. IEEE 802.3x flow control (full duplex), back pressure (half duplex) and 45 Gbps switching capacity allow smooth transmission of large files. One 10 Gbps SFP+ port is included for uplinking data to other switches using optical fiber cabling.
Supports Power over Ethernet to Save You Money and Give You More Installation Choices
Because this network switch supports PoE, it can supply the power to operate compatible PoE devices, such as wireless LAN access points and bridges, VoIP phones and IP video cameras. This saves you the expense and effort of purchasing, connecting and installing individual power supplies for each device. It also helps you install PoE devices in areas far away from AC outlets, such as poles or ceilings. Four RJ45 ports support up to 30W each with a total PoE budget of 70W when using the included AC power adapter.
Complies with IEEE Energy Efficient Ethernet Standards
The NG5POE-M2 supports IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet standards by automatically shifting unused ports into a low-power state without interrupting network connections. It also meets IEEE 802.3ab, 802.3i and 802.3u standards.
Plug-and-Play Functionality for Easy Use
No configuration is required in setting up the unmanaged NG5POE-M2, so you can have your 2.5 Gbps network up and running immediately. Cat5/5e/6/6a UTP/STP cables (sold separately) provide optimal performance. Easy-to-read LEDs indicate connection and activity status for each port. The NG5POE-M2 supports MAC address auto-learning and auto-aging for efficient routing.
Tech Specs
| Depth | 4.3" |
|---|---|
| Width | 6.3" |
| Height | 1" |
| Modular | Yes |
| Features | Fanless |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manageable | No |
| PoE Budget | 70 W |
| Form Factor | Desktop |
| Uplink Port | Yes |
| Color Family | Black |
Show all 44 specsShow fewer
| Manufacturer | Eaton Corporation |
|---|---|
| Power Source | DC |
| Product Name | NG5POE-M2 Ethernet Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | NG5POE-M2 |
| TAA Compliant | Yes |
| Layer Supported | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>NG5POE-M2 Ethernet Switch</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>AC Power Adapter</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>External Power Supply</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>NEMA 5-15P to C13 Power Cord, 5 ft. (1.5 m)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Schuko to C13 Power Cord, 5 ft. (1.5 m)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Rubber Mounting Feet</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Owner's Manual</li></ul> |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Product Material | Metal |
| Application/Usage | Wireless Access Point |
| Country of Origin | Taiwan |
| Input Receptacles | NEMA 5-15P |
| Power Consumption | 90.20 W |
| Network Technology | 10GBase-X |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Plug/Connector Type | C14 |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Networking Standards | IEEE 802.3ab |
| Number of SFP+ Slots | 1 |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | NG5POE-M2 |
| Certifications & Standards | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>EN 55032</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>EN 55035</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>NOM (Mexico)</li></ul> |
| Port/Expansion Slot Details | 5 x 2.5 Gigabit Ethernet Network |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Total Number of Network Ports | 6 |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STD-SW from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


DESKTOP GIGABIT ETHERNET SWITCH UNMANAGED 8-PORT 10/100/1000 MBPS

16PORT GIGABIT NETWORK SWITCH DESKTOP/RACKMOUNT UNMANAGED

DESKTOP GIGABIT ETHERNET SWITCH UNMANAGED POE+ 8-PORT 10/100/1000
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.