
DESKTOP GIGABIT ETHERNET SWITCH UNMANAGED 8-PORT 10/100/1000 MBPS
DESKTOP GIGABIT ETHERNET SWITCH UNMANAGED 8-PORT 10/100/1000 MBPS
Key Features
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Create your own LAN and connect your PC, laptop, printer and other peripherals with the help of 8 ports
- Layer 2 switch provides a complete lineup of features including IGMP snooping, port mirroring, and spanning tree
- The desktop installation makes it ideal for deployments outside the wiring closet
- The unmanaged switch provides a quick, easy and cost-saving way to add wired networking to your home, office or small business; no intervention needed
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
- Comes in black color to better suit the theme of the area
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Provides a Gigabit Ethernet connection and power for PoE devices in your small office network or workgroup.
- Helps you share large bandwidth-intensive files to improve work efficiency
- 8 twisted-pair auto-negotiable RJ45 ports support auto MDI/MDIX functionality
- Unused ports shift into low-power state without interrupting network connection
- Consumes just 2.75W maximum input power to save energy costs
- Designed for either desktop installation or wall mounting with keyhole tabs
- 3-year limited warranty
Features | 8-Port Unmanaged Gigabit Ethernet Switch for Home Offices and Workgroups
The energy-efficient NG8-1 network switch connects up to eight devices, such as computers, routers, printers and servers, to a Gigabit Ethernet network and allows them to communicate with each other. It's recommended for your home network, small office or data center, workgroup or creative production environment. It helps you share large bandwidth-intensive files, such as CAD drawings and videos, at Gigabit (1000 Mbps/1 Gbps) speeds, improving efficiency and cutting costly downtime.
Maximum Network Functionality
The NG8-1 features eight twisted-pair RJ45 Gigabit Ethernet ports that support auto-negotiable 10/100/1000 Mbps and auto MDI/MDIX functionality, so crossover cables and uplink ports are not needed for connections to PCs, routers and other switches. No configuration is required, so you can have your Gigabit network up and running immediately. IEEE 802.3x flow control (full duplex) and back pressure (half duplex) allow smooth transmission of large files.
Complies with IEEE Energy Efficient Ethernet Standards
The NG8-1 supports IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet standards by automatically shifting unused ports into a low-power state without interrupting network connections. It consumes very little input power-just 2.75W. It also meets IEEE 802.3ab, 802.3i and 802.3u standards.
Plug-and-Play Functionality for Easy Use
No configuration is required in setting up the unmanaged NG8-1, so you can have your 10/100/1000 Mbps network up and running immediately. Cat5/5e/6/6a UTP/STP cables (sold separately) provide optimal performance. Easy-to-read LEDs indicate connection and activity status for each port. The NG8-1 supports MAC address auto-learning and auto-aging for efficient routing.
Heavy-Duty Metal Enclosure with Versatile Installation Options
This rugged switch features a detachable five-foot (1.5-meter) power cord with NEMA 1-15P plug that connects to a protected UPS or standard AC outlet. The housing contains no fan, resulting in silent operation. The NG8-1 is designed for desktop placement, but also features keyhole tabs for optional wall mounting.
Tech Specs
| Depth | 3" |
|---|---|
| Width | 5.5" |
| Height | 1.1" |
| Features | Energy Efficient |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manageable | No |
| Form Factor | Desktop |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Power Source | Power Adapter |
| Product Name | NG8-1 Ethernet Switch |
Show all 35 specsShow fewer
| Product Type | Ethernet Switch |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | NG8-1 |
| Layer Supported | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>NG8-1 Ethernet Switch</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>External Power Supply (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.25A; Max Output: 5V 1000mA) with NEMA 1-15P plug</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Owner's Manual</li></ul> |
| Product Material | Metal |
| Application/Usage | Server |
| Country of Origin | Philippines |
| Power Consumption | 2.75 W |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Networking Standards | IEEE 802.3ab |
| Weight (Approximate) | 8.48 oz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | NG8-1 |
| Certifications & Standards | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>CAN/CSA-C22.2 No. 62368-1 (Canada)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>EN 55032</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>EN 55035</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>NOM (Mexico)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>UL 62368-1</li></ul> |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x Gigabit Ethernet Network |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Total Number of Network Ports | 8 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STD-SW from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


16PORT GIGABIT NETWORK SWITCH DESKTOP/RACKMOUNT UNMANAGED

DESKTOP GIGABIT ETHERNET SWITCH UNMANAGED POE+ 8-PORT 10/100/1000

DESKTOP GIGABIT ETHERNET SWITCH UNMANAGED POE+ 5-PORT 2.5 GBPS 70W
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.