
DELL SILENT KEYBOARD AND MOUSE KM555
DELL SILENT KEYBOARD AND MOUSE KM555
Key Features
- Using Bluetooth/RF wireless connectivity you can control devices and play games from a far distance
- Hassle-free performance as a result of 4020 optical LED for smoother movement
- Scroll Wheel for snug navigation
- Enjoy fast booting time with keyboard & mouse on your Mac with maximum efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Make work your quiet place
This silent, space-saving keyboard and mouse combo fits anywhere and minimises disruptions in open office environments.
Silent combo at work
Stay focused with silent keys and a mouse that clicks, scrolls and glides without making disruptive sounds.
All-day comfort
The compact, space-saving design creates a clean desk and comfortable workspace. The ambidextrous mouse fits naturally, whether you're left or right-handed.
Compact layout
Save space, and get all the same functions as a full-sized keyboard.
Full-sized keys
Do everything you need with full-sized arrow keys and a number pad.
Convenient storage
Securely store your Dell Secure Link USB Receiver inside the mouse or keyboard for easy portability.
Connect without compromise Smart Connect
Smart Connect automatically toggles between RF and Bluetooth and detects your preferred mode for seamless connectivity right out of the box. With Dell Pair , you can pair your mouse and keyboard with a single click.
Secure dual-mode pairing
With dual-mode connectivity, you can effortlessly connect and switch between two devices via Bluetooth and RF dongle (Dell Secure Link USB Receiver - WR3).
Tech Specs
| Hot Keys | Play/Pause |
|---|---|
| Brand Name | Dell |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Package Type | Retail |
| Power Source | Battery |
| Product Name | KM555 Keyboard & Mouse |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Product Model | KM555 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Bluetooth Version | 5.1 |
Show all 44 specsShow fewer
| Packaged Quantity | Box |
|---|---|
| Movement Detection | Optical |
| Platform Supported | Mac |
| Keyboard Form Factor | Full-size (100%) |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyswitch Technology | Plunger |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Post-consumer-waste% | 64% |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Keyboard/Keypad Depth | 5" |
| Keyboard/Keypad Width | 15.71" |
| Pointing Device Color | Black |
| Pointing Device Depth | 4.13" |
| Pointing Device Width | 2.36" |
| Battery Size Supported | AAA |
| Keyboard/Keypad Height | 1.02" |
| Pointing Device Height | 1.50" |
| Keyboard/Keypad Features | Adjustable Tilt |
| Manufacturer Part Number | KM555-BLK-US |
| Movement Resolution (dpi) | 4020 |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Operating System Compatibility | ChromeOS |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 14.32 oz |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 2.36 oz |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Pointing Device Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KEYCMB from DELL PERIPHERALS and similar brands
More from DELL PERIPHERALS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






