
WIRED KEYBOARD AND MOUSE-KM300C
WIRED KEYBOARD AND MOUSE-KM300C
Key Features
- Now you can get hassle-free performance and smoother movements with optical LED
- Enjoy fast booting time with keyboard & mouse on your Mac with maximum efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Wired Keyboard
A convenient keyboard solution for everyday home or office computing uses. The keyboard's full layout with chiclet style keys allows for efficient, comfortable typing - excellent for everyday usage on virtually any task at hand.
Optical Mouse
Features optical LED tracking and wired connectivity providing a stellar performance day after day. Improve your productivity at the office or at home - the Dell Optical Mouse will help keep you on task with accurate 1000 DPI optical tracking.
Tech Specs
| Hot Keys | Mute |
|---|---|
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Name | Wired Keyboard and Mouse - KM300C |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Product Model | KM300C |
| Movement Detection | Optical |
| Platform Supported | PC |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Keyboard/Keypad Depth | 5" |
Show all 27 specsShow fewer
| Keyboard/Keypad Width | 17.40" |
|---|---|
| Pointing Device Color | Black |
| Pointing Device Depth | 4.40" |
| Pointing Device Width | 2.40" |
| Keyboard/Keypad Height | 1" |
| Pointing Device Height | 1.40" |
| Manufacturer Part Number | DELL-KM300C-US |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Operating System Compatibility | Mac OS |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 15.90 oz |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KEYCMB from DELL PERIPHERALS and similar brands


DELL WIRED COLLABORATION KEYBOARD KB525C

WRLS COMBO KM5221W WHITE US ENGLISH

PRO WRLS KEYBOARD AND MOUSE KM5221W
More from DELL PERIPHERALS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



