
DELL KEYBOARD AND MOUSE - KM3322W - US ENGLISH
DELL KEYBOARD AND MOUSE - KM3322W - US ENGLISH
Key Features
- Enjoy RF wireless connection compatibility with most of the devices
- Features optical 1000 resolution for silky prominent movement
- Scroll wheel provides convenient and effortless navigation
- Keyboard & Mouse provides a larger storage base capacity for your PC
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features & Design | Productivity you can count on
It connects easily to your Dell PC and has long-lasting batteries and anti-fade, spill-resistant keys that help enhance your workday experience.
That to-do list is a done list
This full-size keyboard brings efficiency to your workflow with quick-access, multimedia keys and a convenient number pad. The 1000 DPI mouse sensitivity makes navigating your system easy with its three buttons and scroll wheel.
It goes on. And on and on.
This keyboard and mouse combo offers one of the Dell's leading battery lives, 36 months for the keyboard and the mouse clocking in at an impressive 18 months. Rigorous testing ensure it works seamlessly with your Dell system, so set-up is a breeze.
It hits the ground running and doesn't slow down.
Thoughtful design is key
Tasks are easier and more enjoyable when you have the right tools. From the spill-resistance to the anti-fading keycaps to the tilt legs for adjustable typing positions, we put thought into every part of the design.
Reliable peace of mind | Advanced Encryption Standard
128-bit Advanced Encryption Standard on your keyboard provides a secure connection and helps protect the transmission of data across your system.
Advanced Exchange Service
Included with your reliable keyboard and mouse combo is a three-year Advanced Exchange Service. Should your existing combo become faulty within that warranty period, we'll ship a replacement one the very next business day.
Tech Specs
| Hot Keys | Volume Up |
|---|---|
| Is Bundle | Yes |
| Brand Name | Dell |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Power Source | Battery |
| Product Name | KM3322W Keyboard & Mouse |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Product Model | KM3322W |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Battery Included | Yes |
| Package Contents | <ul><li>KM3322W Keyboard & Mouse</li><li>1 x AA Battery</li><li>2 x AAA Batteries</li></ul><p><br /></p> |
Show all 43 specsShow fewer
| Software Included | <p>Dell Peripheral Manager (Windows only)</p> |
|---|---|
| Movement Detection | Optical |
| Platform Supported | PC |
| Keyboard Form Factor | Full-size (100%) |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyswitch Technology | Plunger |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Keyboard/Keypad Width | 17.52" |
| Pointing Device Color | Black |
| Pointing Device Width | 2.30" |
| Battery Size Supported | AAA |
| Keyboard/Keypad Height | 1" |
| Pointing Device Height | 1.53" |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Keyboard/Keypad Features | Adjustable Tilt |
| Manufacturer Part Number | KM3322W-R-US |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Operating System Compatibility | macOS |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Additional Warranty Information | <p>Advanced Exchange Service</p> |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.09 lb |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 2 oz |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Pointing Device Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
Related Products
More in KEYCMB from DELL PERIPHERALS and similar brands


DELL WIRED COLLABORATION KEYBOARD KB525C

WRLS COMBO KM5221W WHITE US ENGLISH

PRO WRLS KEYBOARD AND MOUSE KM5221W
More from DELL PERIPHERALS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



