
DELL WIRED COLLABORATION KEYBOARD KB525C
DELL WIRED COLLABORATION KEYBOARD KB525C
Key Features
- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- Plug and play the USB Type C interface for a quick and smooth configuration
- The plunger key switch technology offers comfortable and silent typing with durability, cost-effectiveness, and better lifespan guaranteed
- Quiet Keys keyboard/keypad feature for better reliance and usability
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Seamless Conferencing
Enjoy smoother calls on the world's first wired collaboration keyboard for Zoom and Microsoft Teams. Designed with built-in collaboration keys, you can quickly turn your video or microphone on and off, screen share and open or close the chat window while on a conference call.
The collaboration keys light up white when you're in a call. The microphone and video keys light up red when your video is off or microphone is muted for reassurance at a glance.
Silent Keys
Limit distractions on this low-profile, full-size keyboard designed for a quiet and comfortable typing experience.
Accomplish more with AI
Get quick access to Copilot in Windows, your everyday AI companion, with the built-in Copilot Key
More ways to connect
Accommodate a wide range of devices with a single cable offering both a USB-C and USB-A connection.
Efficiency unleashed
Customize up to 15 programmable shortcut keys to access frequently used functions and applications with speed.
Optimal angle
Durable, rubber-padded, quick flip tilt legs keep your keyboard planted in place at your preferred angle for comfortable typing.
Tuned to your specifications
Dell Peripheral Manager lets you customize your accessories to elevate your workflow. Program shortcuts to gain instant access to frequently used applications or functions and enhance your productivity.
Enjoy peace of mind | Sustainably made
Engineered with 65% post-consumer recycled plastic, this keyboard prioritizes user comfort while embracing environmental responsibility.
Work worry-free
A spill-resistant design ensures durability against accidental liquid spills while anti-fade keys provide long-term preservation of appearance on this full-size keyboard.
Tech Specs
| Hot Keys | Multimedia |
|---|---|
| Brand Name | Dell |
| Form Factor | Full-size |
| Color Family | Black |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Package Type | Retail |
| Power Source | USB |
| Product Name | Wired Collaboration Keyboard - KB525C |
| Product Type | Keyboard |
| Product Color | Black |
| Product Model | KB525C |
Show all 30 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li> Wired Collaboration Keyboard - KB525C</li><li> USB-C Cable with USB-A Adapter</li><li> Documentation</li></ul> |
|---|---|
| Packaged Quantity | Box |
| Number of Hot Keys | 15 |
| Platform Supported | Mac |
| Security Algorithms | 256-bit AES |
| Keyswitch Technology | Plunger |
| Post-consumer-waste% | 65% |
| Weight (Approximate) | 1.01 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 4.81" |
| Keyboard/Keypad Height | 1.03" |
| Keyboard/Keypad Length | 17.04" |
| Keyboard/Keypad Features | Quiet Keys |
| Manufacturer Part Number | KB525C-US-DAO |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Operating System Compatibility | Red Hat Enterprise Linux 8 |
| Additional Warranty Information | <p>Advanced Exchange Service</p> |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KEYCMB from DELL PERIPHERALS and similar brands
More from DELL PERIPHERALS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






