
DELL PRO 27IN PLUS 4K USB-C HUB MONITOR - P2725QE
DELL PRO 27IN PLUS 4K USB-C HUB MONITOR - P2725QE
Key Features
- 27" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- LED Edgelight System delivers stable illumination and low energy draw, helping enhance performance in signage and desktop setups
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 350 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- sRGB feature enables responsive operation and efficient task handling
- 3840 x 2160 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- LED Monitor is reliable and delivers consistent performance for extended use
- 4K UHD resolution offers breathtaking clarity and detail, ideal for creative work, entertainment, and multitasking
- 100 Hz standard refresh rate minimizes image blur for crisp, fluid visuals in dynamic scenes and high-speed video playback
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Single-cable solution
Transmit video, data, Ethernet and up to 90W power delivery all at once with USB-C.
Variety of ports
Including HDMI, DP, USB and RJ45 for stable Ethernet.
Works with devices on macOS®
Tested with devices on macOS, this USB-C monitor is ready-to-work with Mac® devices.
Enhanced eye comfort
TÜV 4-Star certified monitor for eye comfort reduces eye fatigue while you work.
Improved ComfortView Plus
Reduced harmful blue light emissions to ≤35%, for all-day comfort without sacrificing color.
Refresh Rate
100Hz refresh rate delivers less flicker, more seamless scrolling and smoother motion.
Vivid Colours
Wide colour coverage with up to 1.07b displayable colours of 99% sRGB.
Picture perfect detail
With 4K resolution and improved contrast ratio, your work has never looked this good.
Stunning 4K
Every detail stands out with 4K (3840 x 2160) resolution.
Color consistency
Vibrant colors across wide viewing angles enabled by In-Plane Switching (IPS) technology.
1500:1 contrast ratio
For deeper blacks and brighter whites.
Configure your workspace
A wide variety of ports ensure you can connect all your accessories and create the perfect work setup to maximize your productivity.
Quick access ports
Experience the convenience of front-facing, pop-out USB-C (with up to 15W charging) and USB Type-A ports for easy connectivity. When you are done, just pop the ports back in for a clean look.
Work in comfort
Designed for comfort and style with adjustability features and an ultra-thin bezel.
Dell Display and Peripheral Manager
Experience Dell's singular, innovative application to optimize the performance of your entire Dell PC workspace.
Maximize productivity
Easy Arrange tiles apps across screens with pre-set partitions and customizes up to five windows, enhancing multitasking. Easy Arrange Memory saves and restores app profiles manually, on schedule, or at start-up.
Customize your views
Work comfortably, day or night. Automate your brightness and contrast settings to match your schedule.
More manageable
Scale up management across your entire fleet of Dell displays and client peripherals with streamlined firmware update and expanded Command Line Interface features.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2" |
| Width | 24.1" |
| Height | 14" |
| Features | BFR Free |
| Speakers | No |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | Dell |
| Brightness | 350 Nit |
| Mount Type | Panel Mount |
| USB Type-C | Yes |
Show all 102 specsShow fewer
| Color Gamut | 99% sRGB (CIE 1931) |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Pivot Angle | +/-90° |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Stand Depth | 7.44" |
| Stand Width | 10.74" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Dual Color |
| HDMI Version | 2.1 |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Line | Pro Plus |
| Product Name | Pro 27 Plus 4K USB-C Hub Monitor P2725QE |
| Product Type | LED Monitor |
| Stand Height | 16.86" |
| Product Color | Black |
| Product Model | P2725QE |
| Response Time | 5 ms |
| TCO Certified | Yes |
| Glass Hardness | 3H |
| HDCP Supported | Yes |
| Product Family | Pro Plus |
| Stand Included | Yes |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Operation Hours | 8 Hours/5 Days |
| Voltage Current | 3 A |
| Adjustable Stand | Yes |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Depth with Stand | 7.57" |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Pro 27 Plus 4K USB-C Hub Monitor P2725QE</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Stand</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Power cable</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x DisplayPort to DisplayPort 1.4 cable - 1.80 m</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x USB-C to C 10Gbps, 100W cable -1.00 m</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x USB Type-C to Type-A 5Gbps cable - 1.80 m</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>QR Card</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Safety Information</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Cable Tie</li></ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 24.11" |
| Bezel Width (Top) | 0.31" |
| Country of Origin | China |
| Height with Stand | 21.09" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Stand Adjustments | Height |
| Bezel Width (Left) | 0.31" |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 100 Hz - USB Type C |
| Bezel Width (Right) | 0.31" |
| Cable Type Included | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Power cable</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x DisplayPort to DisplayPort 1.4 cable - 1.80 m</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x USB-C to C 10Gbps, 100W cable -1.00 m</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x USB Type-C to Type-A 5Gbps cable - 1.80 m</li></ul> |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Number of USB Ports | 5 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED Edgelight System |
| Bezel Width (Bottom) | 0.51" |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 227 kHz - USB Type C |
| Pixel Per Inch (PPI) | 163 |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Weight (Approximate) | 10.19 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,500:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 5 ms GTG (Fast) |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Energy Efficiency Class | F |
| Remote Asset Management | DDPM |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | DELL-P2725QE |
| Number of HDMI 2.1 Ports | 1 |
| Maximum Adjustable Height | 5.91" |
| Maximum Power Consumption | 200 W |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Extended Height with Stand | 21.09" |
| Maximum Operating Altitude | 16404 ft |
| Maximum Preset Resolution | 3840 x 2160 at 100Hz |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
| Ethernet Technology Details | 1 x RJ-45 Gigabit Ethernet |
| Operating Power Consumption | 25.50 W |
| Compressed Height with Stand | 15.19" |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 5 (ErP Lot 5) |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Maximum Non-operating Altitude | 40000 ft |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Number of DisplayPort 1.4 Ports | 1 |
| Weight with Stand (Approximate) | 14.55 lb |
| Total Number of USB Type-C Ports | 2 |
| USB Type-C (Power Delivery) Upstream | 90 W |
| USB Type-C (Power Delivery) Downstream | 15 W |
| Number of USB Type-C (Power Delivery) Ports | 2 |
| Dell Display and Peripheral Manager Compatibility | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from DELL DISPLAYS and similar brands


DELL PRO 22 MONITOR - E2225HM

DELL PRO 24 MONITOR- E2425HM

DELL PRO 22 ADJUSTABLE STAND MONITOR - E2225HSM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.