
19.5IN LED 1600X900 1000:1 E2020H VGA DP 5MS
$88.25
DELL PRO 24 MONITOR- E2425HM
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| VGA | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 1.9" |
| Width | 21.2" |
| Height | 12.8" |
| Features | Security Lock |
| Speakers | No |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | Dell |
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Panel Mount |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
| DisplayPort | Yes |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Screen Mode | Full HD |
| Stand Color | Black |
| Stand Depth | 6.73" |
| Stand Width | 8.74" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Black |
| HDMI Version | 1.4 |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Line | Pro |
| Product Name | Pro 24 Monitor |
| Product Type | LED Monitor |
| Stand Height | 6.85" |
| Product Color | Black |
| Product Model | E2425HM |
| Response Time | 5 ms |
| TCO Certified | Yes |
| Glass Hardness | 3H |
| HDCP Supported | Yes |
| Product Family | Pro |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Stand Included | Yes |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Operation Hours | 12 Hours/7 Days |
| Voltage Current | 700 mA |
| Depth with Stand | 6.73" |
| Package Contents | <li>Pro 24 Monitor</li> <li>Stand</li> <li>Power Cable</li> <li>1 x DisplayPort-DisplayPort Cable - 1.80 m</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>Safety Information</li> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 21.21" |
| Application/Usage | Commercial |
| Bezel Width (Top) | 0.23" |
| Height with Stand | 16.23" |
| Number of Screens | 1 |
| Packaged Quantity | Box |
| Screen Size Class | 24" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Bezel Width (Left) | 0.23" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Bezel Width (Right) | 0.23" |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Number of VGA Ports | 1 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED Edgelight System |
| Bezel Width (Bottom) | 0.69" |
| Pixel Per Inch (PPI) | 93 |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Weight (Approximate) | 6.19 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 8 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.27450 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Remote Asset Management | DDPM |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | DELL-E2425HM |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.27450 mm |
| Adjustable Display Height | No |
| Maximum Operating Altitude | 16404 ft |
| Maximum Preset Resolution | 1920 x 1080 at 100Hz |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Number of HDMI 1.4 (HDCP 1.4) | 1 |
| Maximum Non-operating Altitude | 40000 ft |
| Weight with Stand (Approximate) | 7.94 lb |
| Number of DisplayPort 1.2 (HDCP 1.4) | 1 |
| Dell Display and Peripheral Manager Compatibility | Yes |
| Energy Efficiency Class (till 28th February, 2021) | D |
More in DSKDSP from DELL DISPLAYS and similar brands
Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
Actual pricing depends on volume, configuration, and current promotions. Reach out and we'll put together a real quote — often below this number.