
DELL PRO 22 MONITOR - E2225HM
DELL PRO 22 MONITOR - E2225HM
Key Features
- 21.5" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- With LED edgelight, enables efficient brightness distribution and reduced panel thickness, helping improve usability in tight spaces
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- 250 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- Eye Comfort Technology feature boosts monitor reliability and performance consistency for sustained productivity
- 1920 x 1080 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LED Monitor ensures consistent operation during extended sessions across diverse usage scenarios
- 21.5" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality without loss from scaling or compression
- 100 Hz standard refresh rate minimizes image blur for crisp, fluid visuals in dynamic scenes and high-speed video playback
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
An improved viewing experience
Experience a high 100Hz refresh rate across your work with a TÜV Rheinland 3-star certified viewing experience coupled with ComfortView Plus.
High refresh rate
A high 100Hz refresh rate delivers less flicker, more seamless scrolling and smoother motion.
ComfortView Plus
Minimize harmful blue light exposure without sacrificing color accuracy with Dell's always-on, built-in ComfortView Plus.
See the difference when ComfortView Plus helps dial back the yellow hues to ensure better color fidelity, compared to the results of software-enabled low blue light technology.
Dependable from every angle | Wide viewing angle
Get consistent views across a wide 178°/178° viewing angle.
3000:1 contrast ratio
Experience deeper blacks, brighter whites and vivid color.
Ultra-thin bezel design
See more with less distractions.
Functional, space-saving design | Adapts to your needs
Suitable for any desk size with versatile VESA-compatible mounts and stands.
Convenient connectivity
Connect to current and legacy systems via HDMI, VGA and DP ports.
Keeps you on track
Cut clutter with space-saving features like a compact stand and built-in cable management.
Dell Display and Peripheral Manager
Experience Dell's singular, innovative application to optimize the performance of your entire Dell PC workspace.
Maximize productivity
Easy Arrange tiles apps across screens with pre-set partitions and customizes up to five windows, enhancing multitasking. Easy Arrange Memory saves and restores app profiles manually, on schedule, or at start-up.
Customize your views
Work comfortably, day or night. Automate your brightness and contrast settings to match your schedule.
More manageable
Scale up management across your entire fleet of Dell displays and client peripherals with streamlined firmware updates and expanded Command Line Interface features.
Environmentally forward thinking | Material innovation
Your monitor has been thoughtfully crafted with a selection of sustainable materials including up to 85% recycled plastic including post-consumer recycled plastic and closed loop ITE derived plastic, and at least 20% recycled glass. Using recycled materials helps conserve natural resources and contributes to a lower environmental footprint.
Environmental standards
This monitor is registered EPEAT Gold with Climate+, certified ENERGY STAR® and carries the latest TCO certified designation. With the new certification, this monitor is assured to be built using renewable energy while meeting high safety standards.
Packaging with purpose
This monitor ships in a box made with 100% renewable content that is also recyclable. We are reducing plastic waste wherever possible and transitioning to a responsible fiber-based solution. Plus, we're saving over 600 trees each year by using less paper in packaging.
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2" |
| Pivot | Yes |
| Width | 19.4" |
| Height | 11.4" |
| Features | Anti-glare |
| Speakers | No |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | Dell |
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Panel Mount |
Show all 85 specsShow fewer
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Pixel Pitch | 0.24930 mm x 0.24100 mm |
| Screen Mode | Full HD |
| Stand Depth | 6.73" |
| Stand Width | 8.74" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Black |
| HDMI Version | 1.4 |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Line | Pro |
| Product Name | Pro 22 Monitor - E2225HM |
| Product Type | LED Monitor |
| Stand Height | 6.85" |
| Product Color | Black |
| Product Model | E2225HM |
| Response Time | 5 ms |
| TCO Certified | Yes |
| Glass Hardness | 3H |
| HDCP Supported | Yes |
| Product Family | Pro |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Stand Included | Yes |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Operation Hours | 12 Hours/7 Days |
| Voltage Current | 700 mA |
| Adjustable Stand | Yes |
| Depth with Stand | 6.73" |
| Package Contents | <li>Pro 22 Monitor</li> <li>Stand</li> <li>Power cable</li> <li>1 x DisplayPort-DisplayPort cable - 1.80 m</li> <li>Quick Start guide</li> <li>Safety Information</li> |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Width with Stand | 19.36" |
| Bezel Width (Top) | 0.26" |
| Height with Stand | 14.84" |
| Number of Screens | 1 |
| Packaged Quantity | Box |
| Screen Size Class | 22" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Bezel Width (Left) | 0.26" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Bezel Width (Right) | 0.26" |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Number of VGA Ports | 1 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED Edgelight System |
| Bezel Width (Bottom) | 0.68" |
| Pixel Per Inch (PPI) | 103 |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Weight (Approximate) | 5.05 lb |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 8 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.24100 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Remote Asset Management | Dell Command |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | DELL-E2225HM |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.24930 mm |
| Adjustable Display Height | No |
| Maximum Adjustable Height | 5.12" |
| Maximum Operating Altitude | 16400 ft |
| Maximum Preset Resolution | 1920 x 1080 at 100Hz |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Number of HDMI 1.4 (HDCP 1.4) | 1 |
| Maximum Non-operating Altitude | 40000 ft |
| Weight with Stand (Approximate) | 6.44 lb |
| Number of DisplayPort 1.2 (HDCP 1.4) | 1 |
| Dell Display and Peripheral Manager Compatibility | Yes |
| Energy Efficiency Class (till 28th February, 2021) | D |
Related Products
More in DSKDSP from DELL DISPLAYS and similar brands


DELL PRO 24 MONITOR- E2425HM

DELL PRO 22 ADJUSTABLE STAND MONITOR - E2225HSM
DELL PRO 27 MONITOR - E2725HM
More from DELL DISPLAYS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
