
DELL PRO 20 MONITOR - E2026H
DELL PRO 20 MONITOR - E2026H
Key Features
- 19.5" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- LED Edgelight System provides edge-mounted lighting and slim profile, helping support modern aesthetics and consistent screen clarity
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 250 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- Anti-glare led monitor enhances viewing comfort by diffusing harsh light, helping reduce eye strain during extended screen use
- 1600 x 900 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LED Monitor is reliable and delivers consistent performance for extended use
- The 19.5" monitor highlights HD+ screen mode with resolution up to 1600 x 900 pixels for refined, sharper visuals
- 100 Hz standard refresh rate reduces deterioration caused by blurring to preserve image clarity and support sustained visual performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Adapts to your needs
Suitable for any desk size, the thin profile and compact stand with cable management supports VESA-compatible mounts and stands - so you can personalize your workspace.
Designed for comfort
Easy on the eyes with a flicker-free screen that helps reduce harmful blue light emissions.
Convenient connectivity
Connect your current and legacy systems via HDMI, VGA, and DP ports.
Dell Display and Peripheral Manager
Experience Dell's singular, innovative application to optimize the performance of your entire Dell PC workspace.
Maximize productivity
Easy Arrange tiles apps across screens with pre-set partitions and customizes up to five windows, enhancing multitasking. Easy Arrange Memory saves and restores app profiles manually, on schedule, or at start-up.
Customize your views
Work comfortably, day or night. Automate your brightness and contrast settings to match your schedule.
More manageable
Save time and boost IT efficiency with the Dell Device Management Console to manage your Dell peripheral fleet at scale, from a single cloud-based console. Discover expanded Command Line Interface features from Dell Display and Peripheral Manager.
Environmentally forward thinking | Intentional design in every part
At the heart of our design is a commitment to sustainability. That's why our monitor helps reduce waste with a design made from recycled materials like up to 95% post-consumer recycled plastic, up to 50% recycled steel and up to 20% recycled glass.
Environmental standards
This monitor is certified ENERGY STAR®, registered EPEAT Gold with Climate+ and carries the latest TCO Certification and is TCO Certified Edge, ensuring the use of safer materials, renewable energy use, and extended product life.
Seamlessly modernize your tech
We can help you responsibly and securely retire your legacy IT equipment, regardless of brand, while addressing your sustainability goals.
Packaging with purpose
This monitor ships in a box made from 100% renewable materials. We are reducing plastic waste wherever possible and transitioning to a responsible fiber-based solution.
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 1.9" |
| Width | 18.3" |
| Height | 10.9" |
| Features | Anti-glare |
| Speakers | No |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | Dell |
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Panel Mount |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
Show all 90 specsShow fewer
| DisplayPort | Yes |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Pixel Pitch | 0.27060 mm x 0.26450 mm |
| Screen Mode | HD+ |
| Stand Depth | 6.73" |
| Stand Width | 8.74" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Flicker Free | Yes |
| HDMI Version | <p>1.4</p> |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Line | Base |
| Product Name | Pro 20 Monitor - E2026H |
| Product Type | LED Monitor |
| Stand Height | 6.38" |
| Product Model | E2026H |
| Response Time | 5 ms |
| TCO Certified | Yes |
| Glass Hardness | 3H |
| HDCP Supported | Yes |
| Product Family | Base |
| Stand Included | Yes |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Operation Hours | 12 Hours/7 Days |
| Voltage Current | 700 mA |
| Adjustable Stand | No |
| Depth with Stand | 6.73" |
| Package Contents | <ul><li>Pro 20 Monitor - E2026H</li><li>Stand</li><li>Power Cable</li><li>1 x DisplayPort-DisplayPort Cable - 1.80 m</li><li>1 x HDMI cable - 1.80 m (Japan region)</li><li>QR Card</li><li>Safety Information</li></ul> |
| Panel Technology | Twisted nematic (TN) |
| Width with Stand | 18.27" |
| Bezel Width (Top) | 0.66" |
| Country of Origin | Brazil/China/India |
| Height with Stand | 14.43" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 20" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| Bezel Width (Left) | 0.61" |
| Maximum Resolution | 1600 x 900 |
| Bezel Width (Right) | 0.61" |
| Cable Type Included | <ul><li>Power Cable</li><li>1 x DisplayPort-DisplayPort Cable - 1.80 m</li><li>1 x HDMI cable - 1.80 m</li></ul> |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Number of VGA Ports | 1 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED Edgelight System |
| Bezel Width (Bottom) | 0.67" |
| Pixel Per Inch (PPI) | 94 |
| Viewable Screen Size | 19.5" |
| Weight (Approximate) | 4.85 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.26450 mm |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Energy Efficiency Class | C |
| Remote Asset Management | DDPM |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Manufacturer Part Number | DELL-E2026H |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.27060 mm |
| Maximum Power Consumption | 18 W |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Maximum Operating Altitude | 16400 ft |
| Maximum Preset Resolution | 1600 x 900 at 100Hz (DisplayPort 1.2) |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
| Operating Power Consumption | 9.20 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Number of HDMI 1.4 (HDCP 1.4) | 1 |
| Maximum Non-operating Altitude | 40000 ft |
| Additional Warranty Information | <p>3 Years Limited Hardware and Advanced Exchanged Service</p> |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Weight with Stand (Approximate) | 6.72 lb |
| Number of DisplayPort 1.2 (HDCP 1.4) | 1 |
| Dell Display and Peripheral Manager Compatibility | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from DELL DESKTOPS and similar brands
More from DELL DESKTOPS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





