
DELL PRO 24IN PLUS QHD USB-C HUB MONITOR - P2425DE
DELL PRO 24IN PLUS QHD USB-C HUB MONITOR - P2425DE
Key Features
- 23.8" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- Designed with LED edgelight, supports uniform backlighting and compact design, helping simplify deployment in embedded applications
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 350 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- sRGB feature enables responsive operation and efficient task handling
- 2560 x 1440 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LED Monitor ensures consistent operation during extended sessions across diverse usage scenarios
- WQHD mode gives you four times HD resolution so you can multitask with sharper visuals and more content on screen at once
- 100 Hz standard refresh rate enhances clarity by reducing motion artifacts, ensuring smooth and sharp display performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Single-cable solution
Transmit video, data, Ethernet and up to 90W power delivery all at once with USB-C.
Variety of ports
Including HDMI, DP, USB and RJ45 for stable Ethernet.
Work seamlessly
Daisy chain multiple monitors for efficient multitasking.
Works with devices on macOS®
Tested with devices on macOS, this USB-C monitor is ready-to-work with Mac® devices.
Enhanced eye comfort
TÜV 4-Star certified monitor for eye comfort reduces eye fatigue while you work.
Improved ComfortView Plus
Reduced harmful blue light emissions to ≤35%, for all-day comfort without sacrificing colour.
Refresh Rate
100Hz refresh rate delivers less flicker, more seamless scrolling and smoother motion.
Vivid Colours
Wide colour coverage with up to 16.7 M displayable colours of 99% sRGB.
Clarity from any angle
With high resolution and improved contrast ratio, your work has never looked this good.
QHD resolution
2560 x 1440 resolution makes every detail stand out.
Colour consistency
Vibrant colours across wide viewing angles enabled by In-Plane Switching (IPS) technology.
1500:1 contrast ratio
For deeper blacks and brighter whites.
Quick access ports
Experience the convenience of front-facing, pop-out USB-C (with up to 15W charging) and USB Type-A ports for easy connectivity. When you are done, just pop the ports back in for a clean look.
Work in comfort
Designed for comfort and style with adjustability features and an ultra-thin bezel.
Dell Display and Peripheral Manager
Experience Dell's singular, innovative application to optimise the performance of your entire Dell PC workspace.
Maximise productivity
Easy Arrange tiles apps across screens with pre-set partitions and customises up to five windows, enhancing multitasking. Easy Arrange Memory saves and restores app profiles manually, on schedule, or at start-up.
Customise your views
Work comfortably, day or night. Automate your brightness and contrast settings to match your schedule.
More manageable
Scale up management across your entire fleet of Dell displays and client peripherals with streamlined firmware update and expanded Command Line Interface features.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2" |
| Width | 21.2" |
| Height | 12.4" |
| Features | Anti-glare |
| Speakers | No |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | Dell |
| Brightness | 350 Nit |
| Mount Type | Panel Mount |
| USB Type-C | Yes |
Show all 104 specsShow fewer
| Color Gamut | 99% sRGB (CIE 1931) |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Pivot Angle | +/-90° |
| Screen Mode | WQHD |
| Stand Color | Silver |
| Stand Depth | 7.15" |
| Stand Width | 9.83" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Black |
| HDMI Version | 2.1 |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Line | Pro Plus |
| Product Name | Pro 24 Plus QHD USB-C Hub Monitor - P2425DE |
| Product Type | LED Monitor |
| Stand Height | 16.17" |
| Product Color | Black |
| Product Model | P2425DE |
| Response Time | 5 ms |
| TCO Certified | Yes |
| Glass Hardness | 3H |
| HDCP Supported | Yes |
| Product Family | Pro Plus |
| Stand Included | Yes |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Operation Hours | 8 Hours/5 Days |
| Voltage Current | 2 A |
| Adjustable Stand | Yes |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Depth with Stand | 7.15" |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Pro 24 Plus QHD USB-C Hub Monitor - P2425DE</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Stand</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Power cable</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x DisplayPort to DisplayPort 1.4 cable - 1.80 m</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x USB-C to C 10Gbps, 100W cable - 1.00 m</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x USB Type-C to Type-A 5Gbps cable - 1.80 m</li></ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 21.21" |
| Bezel Width (Top) | 0.23" |
| Country of Origin | China/Thailand |
| DisplayPort Input | Yes |
| Height with Stand | 19.55" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Stand Adjustments | Swivel |
| Bezel Width (Left) | 0.23" |
| DisplayPort Output | Yes |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 100 Hz |
| Bezel Width (Right) | 0.23" |
| Cable Type Included | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Power cable</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x DisplayPort to DisplayPort 1.4 cable - 1.80 m</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x USB-C to C 10Gbps, 100W cable - 1.00 m</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1 x USB Type-C to Type-A 5Gbps cable - 1.80 m</li></ul> |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Number of USB Ports | 5 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED Edgelight System |
| Bezel Width (Bottom) | 0.51" |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 150 kHz |
| Pixel Per Inch (PPI) | 123 |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Weight (Approximate) | 8.33 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,500:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 5 ms GTG (Fast) |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Energy Efficiency Class | E |
| Remote Asset Management | DDPM |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | DELL-P2425DE |
| Maximum Adjustable Height | 5.91" |
| Maximum Power Consumption | 185 W |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Extended Height with Stand | 19.55" |
| Maximum Operating Altitude | 16400 ft |
| Maximum Preset Resolution | 2560 x 1440 at 100Hz |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Environmental Certification | TCO Certified Edge |
| Ethernet Technology Details | 1 x RJ-45 Gigabit Ethernet |
| Operating Power Consumption | 16.50 W |
| Compressed Height with Stand | 14.33" |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 5 (ErP Lot 5) |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Number of HDMI 2.1 (HDCP 1.4) | 1 |
| Maximum Non-operating Altitude | 40000 ft |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Weight with Stand (Approximate) | 12.37 lb |
| Total Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Number of DIsplayPort 1.4 (HDCP 1.4) | 1 |
| USB Type-C (Power Delivery) Upstream | 90 W |
| Number of USB Type-C (Power Delivery) Ports | 1 |
| Dell Display and Peripheral Manager Compatibility | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from DELL DISPLAYS and similar brands


DELL PRO 22 MONITOR - E2225HM

DELL PRO 24 MONITOR- E2425HM

DELL PRO 22 ADJUSTABLE STAND MONITOR - E2225HSM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.