
DELL PRO 24 VIDEO CONFERENCING MONITOR - E2426HB
DELL PRO 24 VIDEO CONFERENCING MONITOR - E2426HB
Key Features
- 23.8" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- Certified for Eye Comfort, lowers harmful emissions and flicker, helping protect vision in prolonged or high-brightness use
- Certified 3 Star Eye Comfort, enhances display ergonomics and emissions control, helping support wellness across daily tasks
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 300 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- Anti-glare lcd monitor reduces ambient reflections, improving screen visibility and comfort in bright or mixed lighting environments
- 1920 x 1080 maximum resolution delivers razor-sharp detail and stable image performance
- LCD monitor resists screen burn-in and delivers long-term clarity for reliable performance across daily viewing tasks
- 23.8" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality without loss from scaling or compression
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Collaborate with a 23.8-inch FHD monitor for your everyday video conferencing needs featuring built-in webcam, speakers, and microphone.
Quality collaboration
The 5MP webcam delivers sharp, clear visuals, ensuring video calls and presentations look professional.
Built-in privacy and security
With Windows Hello sign-in and a manual webcam shutter, stay in control of your privacy while accessing your system securely and password-free, delivering a reliable and secure collaboration experience.
Clear communication
Dual noise cancellation integrated mic filters out background noise, ensuring your voice comes through loud and clear during calls.
Enhanced eye comfort
TÜV 3-Star certified monitor for eye comfort reduces eye fatigue while you work.
Low blue light
This monitor features hardware low blue light technology, reducing harmful blue light emissions to ≤50% for all day eye comfort without sacrificing color.
Refresh rate
120Hz refresh rate delivers less flicker, more seamless scrolling and smoother motion.
Accurate colors
Wide color coverage with up to 16.7m displayable colors with 72% NTSC for vibrant and accurate visuals.
Work in clear detail | Color consistency
Consistent, vibrant colors across wide viewing angles enabled by In-Plane Switching (IPS) technology.
Clear contrast
1000:1 contrast ratio and 300 nits brightness deliver picture quality perfect for your everyday video conferencing.
Streamlined connectivity for productivity
Simplify your setup with easy peripheral connectivity, daisy chaining for multi-monitor support, and a clutter-free workspace.
Extensive connectivity
Wide variety of ports for all your accessories.
Work seamlessly
Daisy chain multiple monitors with DP out for efficient multitasking.
Quick access port
Easily connect or charge devices with 2x USB-A ports.
Designed for comfort
Adjustability to meet your preferences throughout the day.
Dell Display and Peripheral Manager
Experience Dell's singular, innovative application to optimize the performance of your entire Dell PC workspace.
Maximize productivity
Easy Arrange tiles apps across screens with pre-set partitions and customizes up to five windows, enhancing multitasking. Easy Arrange Memory saves and restores app profiles manually, on schedule, or at start-up.
Customize your views
Work comfortably, day or night. Automate your brightness and contrast settings to match your schedule.
More manageable
Save time and boost IT efficiency with the Dell Device Management Console to manage your Dell peripheral fleet at scale, from a single cloud-based console. Discover expanded Command Line Interface features from Dell Display and Peripheral Manager.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2.4" |
| Pivot | Yes |
| Width | 21.2" |
| Height | 13" |
| Webcam | Yes |
| Features | Anti-glare |
| Speakers | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | Dell |
| Brightness | 300 Nit |
Show all 118 specsShow fewer
| Microphone | Yes |
|---|---|
| Mount Type | Panel Mount |
| USB Type-B | Yes |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE 1931) |
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Pivot Angle | +/-90° |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Screen Mode | Full HD |
| Stand Depth | 8.33" |
| Stand Width | 10.12" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Black |
| Flicker Free | Yes |
| HDMI Version | <p>2.1</p> |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Line | Pro |
| Product Name | Pro 24 Video Conferencing Monitor - E2426HB |
| Product Type | LCD Monitor |
| Stand Height | 15.75" |
| Product Color | Black |
| Product Model | E2426HB |
| Response Time | 5 ms |
| TCO Certified | Yes |
| Glass Hardness | 3H |
| HDCP Supported | Yes |
| Product Family | Pro |
| Stand Included | Yes |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Voltage Current | 1.50 A |
| Adjustable Stand | Yes |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Package Contents | <ul><li>Pro 24 Video Conferencing Monitor - E2426HB</li><li>Stand riser</li><li>Stand base</li><li>Power cable (varies by country or region)</li><li>HDMI 1.4 cable (1.80m)</li><li>DisplayPort-DisplayPort 1.4 cable (1.80 m)</li><li>USB Type-A to Type-B cable (1.80 m)</li><li>QR Card </li><li>Safety, Environmental, and Regulatory Information</li></ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Bezel Width (Top) | 0.64" |
| Camera Resolution | 5 Megapixel |
| DisplayPort Input | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Stand Adjustments | Height |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| USB Type-A (Rear) | Yes |
| Bezel Width (Left) | 0.23" |
| DisplayPort Output | Yes |
| Eye Comfort Rating | 3 Star |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of Speakers | 2 |
| Platform Supported | Windows |
| USB Type-A (Front) | Yes |
| Bezel Width (Right) | 0.23" |
| Cable Type Included | <ul><li>Power cable (varies by country or region)</li><li>HDMI 1.4 cable (1.80m)</li><li>DisplayPort-DisplayPort 1.4 cable (1.80 m)</li><li>USB Type-A to Type-B cable (1.80 m)</li></ul> |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Number of USB Ports | 5 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Bezel Width (Bottom) | 0.69" |
| Pixel Per Inch (PPI) | 93 |
| Speaker Output Power | 6 W |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Weight (Approximate) | 6.72 lb |
| Daisy Chain Port Type | DisplayPort |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Response Time Details | 8 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.27450 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Remote Asset Management | Dell Display and Peripheral Manager (DDPM) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | DELL-E2426HB |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.27450 mm |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Eye Comfort Certification | Yes |
| Maximum Adjustable Height | 5.12" |
| Maximum Power Consumption | 74 W |
| Certifications & Standards | <ul><li>Product Safety, EMC and Environmental Datasheets</li><li>Dell Regulatory Compliance Home Page</li><li>Dell and the Environment</li><li>BFR/PVC reduce monitor (Circuit boards are made from BFR/PVC-free laminates)</li><li>Meets NFPA 99 leakage current requirements.</li><li>UKRAINE EE</li><li>MEXICO EE</li><li>CEL</li><li>GS Mark</li></ul> |
| Extended Height with Stand | 19.59" |
| Maximum Operating Altitude | 16404.20 ft |
| Maximum Preset Resolution | 1920 x 1080 at 120 Hz |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Compressed Height with Stand | 14.48" |
| Energy Efficiency Compliance | Korea Minimum Energy Performance Standards (MEPS) |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Number of HDMI 2.1 (HDCP 1.4) | 1 |
| Additional Warranty Information | <p>3-Year Advanced Exchange Service</p> |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Number of DisplayPort 1.4 Ports | 1 |
| DisplayPort Output Version (Rear) | 1.4 |
| Input Voltage Range/Current Details | 100-240Vac, 50/60HZ, 1.5A |
| Number of USB Type-B Upstream Ports | 1 |
| Number of DIsplayPort 1.4 (HDCP 1.4) | 1 |
| USB Type-B Upstream Data Rate (Rear) | 640 MB/s |
| USB Type-A Downstream Data Rate (Rear) | 640 MB/s |
| USB Type-A Downstream Data Rate (Front) | 640 MB/s |
| Weight with Stand & Cables (Approximate) | 10.91 lb |
| Number of DisplayPort Output Ports (Rear) | 1 |
| Number of USB Type-B Upstream Ports (Rear) | 1 |
| USB Type-A Battery Charging Support (Front) | Battery Charge 1.2 |
| Number of USB Type-A Downstream Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB Type-A Downstream Ports (Front) | 2 |
| Dell Display and Peripheral Manager Compatibility | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from DELL DISPLAYS and similar brands


DELL PRO 22 MONITOR - E2225HM

DELL PRO 24 MONITOR- E2425HM

DELL PRO 22 ADJUSTABLE STAND MONITOR - E2225HSM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.