
DELL PRO 14 PLUS PORTABLE MONITOR - P1425
DELL PRO 14 PLUS PORTABLE MONITOR - P1425
Key Features
- 14" viewable screen size delivers high-fidelity visuals with accurate brightness and color across all content types
- LED Edgelight System delivers stable illumination and low energy draw, helping enhance performance in signage and desktop setups
- With 7 ms response time, fast-moving visuals remain sharp and fluid, enhancing clarity in action scenes and competitive gameplay
- The 16:10 aspect ratio provides extra vertical space, making it ideal for multitasking, document editing, and creative workflows
- 400 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- sRGB feature boosts monitor reliability and performance consistency for sustained productivity
- 1920 x 1200 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- LED Monitor delivers stable long-term performance for both professional and personal use
- 14" LED Edgelight System with 1920x1200 resolution enables clear dual A4 page display for efficient editing and layout precision
- VESA mount compatibility lets you attach the monitor to a wall or stand for flexible workspace setup and positioning
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Choose your view
Switch between landscape and portrait modes easily with a built-in sensor and a smartly designed stand. Once you set it up, the screen will automatically adjust every time you change the orientation.
Consistent visuals
Expand your view with a FHD+ 16:10 panel. Get consistent, vibrant colours across wide viewing angles thanks to In-Plane Switching (IPS) technology.
Easy on the eyes
Reduce potentially harmful blue light emissions without compromising colour with ComfortView Plus[2], a built-in, always-on, low blue light screen.
More vivid colours
See more details with a wide colour coverage - up to 16.7m displayable colours of 100% sRGB. See deeper blacks and brighter whites with a 1500:1 contrast ratio.
Connect with ease
Space-saving design: An L-shaped USB-C cable connector keeps your setup neat and sleek.
Power pass-through: Charge while you work with USB-C charging that delivers up to 65W of power.
Plug and play simplicity: Set up quickly and easily with a single USB-C cable for both video and power. Place your monitor to the left, right or behind your laptop thanks to convenient USB-C ports on each side.
Dell Display and Peripheral Manager
Experience Dell's singular, innovative application to optimise the performance of your entire Dell PC workspace.
Maximise productivity
Easy Arrange tiles apps across screens with pre-set partitions and customises up to five windows, enhancing multitasking. Easy Arrange Memory saves and restores app profiles manually, on schedule, or at start-up.
Customise your views
Work comfortably, day or night. Automate your brightness and contrast settings to match your schedule.
More manageable
Scale up management across your entire fleet of Dell displays and client peripherals with streamlined firmware update[4] and expanded Command Line Interface features.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 0.2" |
| Width | 12.4" |
| Height | 8.8" |
| Features | Anti-glare |
| Brand Name | Dell |
| Brightness | 400 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
| USB Type-C | Yes |
| Color Gamut | 100% sRGB (CIE 1931) |
| Energy Star | Yes |
| Pixel Pitch | 0.15708 mm x 0.15708 mm |
Show all 64 specsShow fewer
| Screen Mode | WUXGA |
|---|---|
| Stand Width | 9.33" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Line | Pro Plus |
| Product Name | Pro 14 Plus Portable Monitor - P1425 |
| Product Type | LED Monitor |
| Stand Height | 5.43" |
| Product Model | P1425 |
| Response Time | 7 ms |
| Glass Hardness | 3H |
| HDCP Supported | Yes |
| Product Family | Pro Plus |
| Stand Included | Yes |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Network (RJ-45) | No |
| Operation Hours | 12 Hours/7 Days |
| Voltage Current | 5 A |
| Built-in Devices | Auto-rotation Sensor |
| Depth with Stand | 0.58" |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 12.41" |
| Height with Stand | 8.80" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 14" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Input Voltage Range | 20V |
| Number of USB Ports | 2 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED Edgelight System |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 118 kHz |
| Pixel Per Inch (PPI) | 162 |
| Viewable Screen Size | 14" |
| Weight (Approximate) | 1.26 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,500:1 |
| Response Time Details | 7 ms GTG |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.15708 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | DELL-P1425 |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.15708 mm |
| Maximum Operating Altitude | 16404 ft |
| Maximum Preset Resolution | 1920 x 1200 at 60Hz |
| USB Type-C (Power Delivery) | 65 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Maximum Non-operating Altitude | 40000 ft |
| Weight with Stand (Approximate) | 1.37 lb |
| Total Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Number of USB Type-C (Power Delivery) Ports | 2 |
| Dell Display and Peripheral Manager Compatibility | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKDSP from DELL DISPLAYS and similar brands


DELL PRO 22 MONITOR - E2225HM

DELL PRO 24 MONITOR- E2425HM

DELL PRO 22 ADJUSTABLE STAND MONITOR - E2225HSM
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.