
DELL 7.4 MM BARREL 130 W AC ADAPTER W/ 2M PWR CORD US
DELL 7.4 MM BARREL 130 W AC ADAPTER W/ 2M PWR CORD US
Key Features
- Power up your portable devices with the constant voltage supply
- 130 W maximum output power for optimal performance with maximum feasibility
- Notebook device supported for better reliance and optimal performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Stop lugging your AC adapter back and forth between home and office. Get a second AC adapter for your notebook and keep one in the office and one for home or travel.
The 130-Watt AC Adapter from Dell™ is specially designed to meet the power needs of your Dell™ laptop. Packed with of 130-Watt power, this adapter enables you to simultaneously operate your system and charge its battery from electrical power outlets. It comes bundled with 6 ft power cord.
Compatibility
- Genuine Dell-branded parts undergo rigorous testing by qualified engineers to ensure compatibility and reliability in your Dell system
- Our sustaining qualification process allows for testing and certification of the newest technology on your Dell system.
Quality
- Dell uses only OEM grade quality components.
Tech Specs
| Depth | 6.1" |
|---|---|
| Height | 1" |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Name | 130-Watt 3-Prong AC Adapter with 6 ft Power Cord |
| Product Type | AC Adapter |
| Compatibility | <p><b>Dell Products:</b></p> <ul> <li>Latitude E5420</li> <li>Precision M4600</li> <li>Latitude XT3</li> <li>Inspiron 17R (7720)</li> <li>Latitude E5430</li> <li>Latitude E5530</li> <li>Latitude E6230</li> <li>Latitude E6330</li> <li>Latitude E6430</li> <li>Latitude E6430 ATG</li> <li>Latitude E6530</li> <li>Latitude E6430s</li> <li>Latitude 3330</li> <li>Inspiron One 20 (2020) MLK</li> <li>Latitude E6540</li> <li>Latitude E7240</li> <li>Latitude E7440</li> <li>Latitude E6440</li> <li>Latitude E5440</li> <li>Latitude E5540</li> <li>Latitude 3340</li> <li>Latitude Rugged Extreme 7204</li> <li>Latitude Rugged Extreme 7404</li> <li>Precision M2800</li> <li>Latitude E5250</li> <li>Latitude E5450</li> <li>Latitude E5550</li> <li>Latitude 14 Rugged 5404</li> <li>Alienware Alpha ASM100</li> <li>Alienware 13</li> <li>Latitude 3550</li> <li>Inspiron 14 5000 Series (5458)</li> <li>Inspiron 5558</li> <li>Inspiron 5551</li> <li>Inspiron 7558</li> <li>Inspiron 5755</li> <li>Inspiron 5555</li> <li>Alienware 13 R2</li> <li>Inspiron 15 7000 Series (7559)</li> <li>XPS 13 (9350)</li> <li>XPS 12 (9250)</li> <li>Latitude E5570</li> <li>Latitude E7270</li> <li>Venue 10 Pro (5056)</li> <li>Venue 8 Pro (5855)</li> <li>Latitude 7275</li> <li>Latitude 11 (5175)</li> <li>Latitude 11 (5179)</li> <li>Inspiron 15 7000 Series (7566)</li> </ul> |
| Device Supported | Notebook |
| Package Contents | <ul> <li>AC Adapter</li> <li>Power cable - 6 ft</li> </ul> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Maximum Output Power | 130 W |
| Manufacturer Part Number | 492-BBGP |
Show all 13 specsShow fewer
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
|---|
Related Products
More in NB-PWR from DELL PERIPHERALS and similar brands
More from DELL PERIPHERALS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




