
4.5MM 90 W AC ADAPTER WITH 1.8M POWER CORD US
4.5MM 90 W AC ADAPTER WITH 1.8M POWER CORD US
Key Features
- It supplies continuous power to your gadgets
- Up to 90 W maximum power output
- Notebook device supported according to your requirements with maximum productivity
- 6.56 ft cable length help ac adapter mounted in a dependable and timely manner with maximum productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Stop lugging your AC adapter back and forth between home and office. Get a second AC adapter for your notebook and keep one in the office and one for home or travel.
The 90-Watt AC Adapter from Dell™ is specially designed to meet the power needs of your Dell™ laptop. Packed with of 90-Watt power, this adapter enables you to simultaneously operate your system and charge its battery from electrical power outlets. It comes bundled with 1meter power cord.
Tech Specs
| Depth | 1.3" |
|---|---|
| Width | 2" |
| Height | 5" |
| Brand Name | Dell |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Localization | North America |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Name | 90W 4.5mm AC Adapter |
| Product Type | AC Adapter |
| Compatibility | <p><b>Dell Products:</b></p><ul><li> Inspiron 14 7000 (7430)</li><li> Inspiron 14 7000 (7435)</li><li> Inspiron 14 7000 (7440)</li><li> Inspiron 15 7000 (7500) 2-in-1 (CML)</li><li> Inspiron 15 7000 (7501)</li><li> Inspiron 15 7000 (7506) 2-in-1 (Black)</li><li> Inspiron 15 7000 (7506) 2-in-1 (Silver)</li><li> Inspiron 15 7000 (7590)</li><li> Inspiron 15 7000 (7590) 2-in-1</li><li> Inspiron 15 7000 (7591)</li><li> Inspiron 15 7000 (7591) 2-in-1</li><li> Inspiron 16 7000 (7610)</li><li> Inspiron 16 7000 (7630)</li><li> Inspiron 16 7000 (7635)</li><li> Inspiron 16 7000 (7640)</li><li> Inspiron 17 7000 (7706) 2-in-1</li><li> Inspiron 17 7000 (7791) 2-in-1</li><li> Inspiron 3059 AIO</li><li> Inspiron 3064 AIO</li><li> Inspiron 3263 AIO</li><li> Inspiron 3264 AIO</li><li> Inspiron 3265 AIO</li><li> Inspiron 3277 AIO</li><li> Inspiron 3280 AIO</li><li> Inspiron 3290 AIO</li><li> Inspiron 3459 AIO</li><li> Inspiron 3464 AIO</li><li> Inspiron 3477 AIO</li><li> Inspiron 3480 AIO</li><li> Inspiron 5420/5421 All-in-One</li><li> Inspiron 5430 All-in-One</li><li> Inspiron 5459 AIO</li><li> Inspiron 5488 AIO</li><li> Inspiron 5490 AIO</li><li> Inspiron 5491 AIO</li><li> Inspiron 7459 AIO</li><li> Inspiron 7720 All-in-One</li><li> Inspiron 7730 All-in-One</li><li> Inspiron 7790 AIO</li><li> Latitude 12 Rugged Extreme 7212</li><li> Latitude 12 Rugged Extreme Tablet 7220</li><li> Latitude 12 Rugged Extreme Tablet 7220EX</li><li> Latitude 3400</li><li> Latitude 3500</li><li> Latitude 7202</li><li> Optiplex 3000 Micro</li><li> Optiplex 5000 Micro</li><li> OptiPlex 5060 Micro</li><li> OptiPlex 5070 Micro</li><li> OptiPlex 5080 Micro</li><li> OptiPlex 5090 Micro</li><li> Optiplex 7000 Micro</li><li> Optiplex 7000 XE Micro</li><li> OptiPlex 7010 Micro (Launched in 2023)</li><li> OptiPlex 7020 Micro</li><li> OptiPlex 7060 Micro</li><li> OptiPlex 7070 Micro</li><li> OptiPlex 7080 Micro</li><li> OptiPlex 7080 XE Micro</li><li> OptiPlex 7090 Micro</li><li> OptiPlex 7090 Ultra Form Factor</li><li> Vostro 15 7000 (7590)</li></ul> |
| Device Supported | Desktop PC |
| Package Contents | <ul><li> 90W 4.5mm AC Adapter</li><li> Power cable (North America) 2 m</li></ul> |
Show all 19 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 1 |
|---|---|
| Universal Adapter | Yes |
| Maximum Output Power | 90 W |
| Weight (Approximate) | 12.38 oz |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | 492-BDDT |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
Related Products
More in NB-PWR from DELL PERIPHERALS and similar brands
More from DELL PERIPHERALS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





