
DELL 65W USB-C AC ADAPTER
DELL 65W USB-C AC ADAPTER
Key Features
- It supplies continuous power to your gadgets
- 65 W maximum output power for maximum dependability and added productivity
- AC Adapter provides a convenient and easy charging solution for your notebook with maximum usability
- 3.28 ft cable length efficiently handles the installation to ensure quicker mounting with maximum usability
- USB Type-C interface offers a more refined charging structure and safer to use connectivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Stop lugging your AC adapter back and forth between home and office. Get a second AC adapter for your notebook and keep one in the office and one for home or travel.
The 65W AC Adapter from Dell™ is specially designed to meet the power needs of your Dell™ laptop. Packed with of 65W power, this adapter enables you to simultaneously operate your system and charge its battery from electrical power outlets.
- Offers 65W enough to power and charge your laptop
- Incorporates a rubber strap for easy cable management and a LED light ring on the DC connector
Compatibility
- Genuine Dell-branded parts undergo rigorous testing by qualified engineers to ensure compatibility and reliability in your Dell system.
- Our sustaining qualification process allows for testing and certification of the newest technology on your Dell system.
Tech Specs
| Depth | 1.1" |
|---|---|
| Width | 2" |
| Height | 4.4" |
| Features | LED Indicator |
| Brand Name | Dell |
| USB Type-C | Yes |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Localization | North America |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Name | 65W USB-C AC Adapter |
| Product Type | AC Adapter |
| Compatibility | <p><b>Dell Products:</b></p><ul><li>Chromebook 11 3000 3110</li><li>Chromebook 11 3000 3110 2-in-1</li><li>Chromebook 11 3000 3120</li><li>Chromebook 11 3100</li><li>Chromebook 11 3100 2-In-1</li><li>Chromebook 11 5190</li><li>Chromebook 11 5190 2-In-1</li><li>Chromebook 14 3400</li><li>14 DC14250</li><li>14 Plus 2-in-1 DB04250</li><li>14 Plus 2-in-1 DB04255</li><li>14 Plus DB14250</li><li>14 Plus DB14255</li><li>16 Plus 2-in-1 DB06250</li><li>16 Plus DB16250</li><li>16 Plus DB16255</li><li>Chromebook 11 CC11260</li><li>Pro 13 Plus PB13250</li><li>Pro 13 Plus PB13255</li><li>Pro 13 Premium PA13250</li><li>Pro 14 Essential PV14250</li><li>Pro 14 PC14250</li><li>Pro 14 PC14255</li><li>Pro 14 Plus PB14250</li><li>Pro 14 Plus PB14255</li><li>Pro 14 Premium PA14250</li><li>Pro 16 PC16250</li><li>Pro 16 PC16255</li><li>Pro 16 Plus PB16250</li><li>Pro 16 Plus PB16255</li><li>Pro Max 14 MC14255</li><li>Pro Rugged 10 Tablet RA00260</li><li>Pro Rugged 12 Tablet RA02260</li><li>Pro Rugged 13 RA13250</li></ul><p>https://www.dell.com/en-us/shop/dell-65w-usb-c-ac-adapter/apd/450-bfmc/pc-accessories</p> |
Show all 21 specsShow fewer
| Device Supported | Notebook |
|---|---|
| Package Contents | <ul><li>65W USB-C AC Adapter</li><li>1m Power Cord (North America)</li></ul> |
| Universal Adapter | Yes |
| Maximum Output Power | 65 W |
| Weight (Approximate) | 6.63 oz |
| Cables Included Detail | 1m Power Cord (North America) |
| Manufacturer Part Number | 450-BFMC |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Power Output Connectors Details | Type-C |
Related Products
More in NB-PWR from DELL PERIPHERALS and similar brands
More from DELL PERIPHERALS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





