4.5MM BARREL 65 W AC ADAPTER WITH 2M POWER CORD NA
4.5MM BARREL 65 W AC ADAPTER WITH 2M POWER CORD NA
Key Features
- Power up your portable devices with the constant voltage supply
- 65 W maximum output power for optimal performance with maximum feasibility
- Notebook device supported for better reliance and optimal performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Stop lugging your AC adapter back and forth between home and office. Get a second AC adapter for your notebook and keep one in the office and one for home or travel.
The 65-Watt AC Adapter from Dell™ is specially designed to meet the power needs of your Dell™ laptop. Packed with of 65-Watt power, this adapter enables you to simultaneously operate your system and charge its battery from electrical power outlets. It comes bundled with 6feet power cord.
- Offers 65 W enough to power and charge your laptop
- Comes bundled with 2 meter power cord
- Incorporates a rubber strap for easy cable management and a LED light ring on the DC connector
Tech Specs
| Depth | 9" |
|---|---|
| Width | 5" |
| Height | 1" |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Name | AC Adapter |
| Product Type | AC Adapter |
| Compatibility | <b><b><b>Dell Products:</b></b></b> <ul> <li>Inspiron 14 5000 (5420) Notebook</li> <li>Inspiron 14 5000 (5425) Notebook</li> <li>Inspiron 15 3000 (3511) Notebook</li> <li>Inspiron 15 3000 (3515) Notebook</li> <li>Inspiron 15 3000 (3521) Notebook</li> <li>Inspiron 15 3000 (3525) Notebook</li> <li>Inspiron 15 3000 3520 (launched in 2022) Notebook</li> <li>Inspiron 15 5000 (5510) Notebook</li> <li>Inspiron 16 5000 (5620) Notebook</li> <li>Inspiron 16 5000 (5625) Notebook</li> <li>Latitude 3320 Notebook</li> <li>Latitude 3330 Notebook</li> <li>Latitude 3340 Notebook</li> <li>Latitude 3420 Notebook</li> <li>Latitude 3440 Notebook</li> <li>Latitude 3520 Notebook</li> <li>Latitude 3540 Notebook</li> <li>Optiplex 3000 Micro Desktop PC</li> <li>Optiplex 3000 Small Form Factor Desktop PC</li> <li>Optiplex 3000 Tower Desktop PC</li> <li>OptiPlex 3090 Micro Desktop PC</li> <li>OptiPlex 3090 Small Form Factor Desktop PC</li> <li>OptiPlex 3090 Tower Desktop PC</li> <li>Vostro 14 3000 (3420) Notebook</li> <li>Vostro 14 3000 (3430) Notebook</li> <li>Vostro 15 3000 (3510) Notebook</li> <li>Vostro 15 3000 (3520) Notebook</li> <li>Vostro 15 3000 (3530) Notebook</li> <li>Vostro 16 5000 (5620) Notebook</li> </ul> |
| Device Supported | Notebook |
| Package Contents | <ul> <li>AC Adapter</li> <li>2 Meter Power Cord</li> </ul> |
| Universal Adapter | Yes |
| Maximum Output Power | 65 W |
Show all 15 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 8 oz |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 492-BDBZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
Related Products
More in NB-PWR from DELL PERIPHERALS and similar brands
4.5MM 90 W AC ADAPTER WITH 1.8M POWER CORD US

DELL 7.4 MM BARREL 130 W AC ADAPTER W/ 2M PWR CORD US

CUS ADPT 130W DLTA 1M 3 E5 US
More from DELL PERIPHERALS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



