
DEFCON SERIALIZED CABLE LOCK SINGLE UNIT
DEFCON SERIALIZED CABLE LOCK SINGLE UNIT
Key Features
- Patented serialized lock combination retrieval process
- Pre-set combination
- Retrieve lost combination lock codes through a secure environment
- Compatible with Kensington® T-bar™ lock slots
- Security base plate included with adhesive and screws (PA400P)
- 6.5' galvanized steel cable
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
This Targus laptop security product finally provides a computer security solution for complete asset protection. The DEFCON® T-Lock Serialized Combo Cable Lock is 6.5 feet of cut-resistant, galvanized steel cable that loops around any secure object and easily attaches to your laptop computer's lock slot. The lock features a pre-set combination lock and is the first laptop computer security product to offer the benefits and convenience of a keyless security solution.
Tech Specs
| Depth | 0.9" |
|---|---|
| Width | 80" |
| Height | 2.1" |
| Brand Name | Targus |
| Durability | Cut Resistant |
| Cable Length | 6.50 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Line | DEFCON |
| Product Name | DEFCON T-Lock Serialized Combo Cable Lock |
| Product Type | Cable Lock |
| Product Color | Black |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Model | PA410S-1 |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Cable Diameter | 0.16" |
| Product Family | DEFCON |
| Device Supported | Notebook |
| Product Material | Galvanized Steel |
| Packaged Quantity | 1 |
| Locking Combination | 4-digit |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| Additional Information | <ul><li>IT Manager has access to all combinations via a secure password protected web site</li><li>Easily attaches to virtually any laptop computer equipped with a lock slot</li></ul> |
| Lock Configuration Type | Combination Lock |
| Manufacturer Part Number | PA410S-1 |
| Lock Configuration Feature | Serialized |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
Related Products
More in SECACC from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




