
DEFCON CL CABLE LOCK
DEFCON CL CABLE LOCK
Key Features
- Compatible with Kensington® T-bar™ lock slots
- Attaches to laptop lock slot
- Resettable 4 digit-code provides up to 10,000 codes
- 6.5' galvanized steel cable
- Security base plate included with adhesive and screws (PA400P)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Protect your laptop computer and its valuable data with this affordable security product - the Targus DEFCON™ T-Lock Resettable Combo Cable Lock. The lock is 6.5 feet of cut-resistant, vinyl-coated, galvanized steel cable that loops around any secure object and easily attaches to your laptop's lock slot. Our DEFCON™ T-Lock Resettable Combo Cable Lock features a user-settable combination lock with up to 10,000 possible settings.
Tech Specs
| Width | 4" |
|---|---|
| Height | 4" |
| Brand Name | Targus |
| Durability | Cut Resistant |
| Cable Length | 6.60 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Line | DEFCON |
| Product Name | DEFCON T-Lock Resettable Combo Cable Lock |
| Product Type | Cable Lock |
| Cable Coating | Vinyl Coated |
| Product Color | Black |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Model | PA410U |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Cable Diameter | 0.16" |
| Product Family | DEFCON |
| Device Supported | Notebook |
| Product Material | Galvanized Steel |
| Packaged Quantity | 1 |
| Locking Combination | 4-digit |
| Weight (Approximate) | 8.80 oz |
| Lock Configuration Type | Patented T-bar/Combination Lock |
| Manufacturer Part Number | PA410U |
| Lock Configuration Feature | Resettable |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
Related Products
More in SECACC from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




