
CORE ULTRA 5 DT 245K 14 CORES UPTO 5.5GHZ 3YR WARR - MM#99CN2R
Request pricing
CORE ULTRA 7 DT 265KF 20 CORES UPTO 5.5GHZ 3YR WARR - MM#99CN2T
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Intel® Core™ Ultra Processors Family
The latest Intel® Core™ Ultra processors (Series 2) enable you to use the most AI experiences across desktop and mobile-making everything you do easier, faster, and better.
| Packing | Box |
|---|---|
| Features | Intel Virtualization Technology |
| L2 Cache | 36 MB |
| NPU Name | AI Boost |
| Brand Name | Intel |
| Clock Speed | 3.90 GHz |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Product Line | Core Ultra 7 |
| Product Name | Core Ultra 7 Icosa-core (20 Core) 265KF 3.9 GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | 265KF |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Product Family | Core Ultra 7 |
|---|---|
| NPU Performance | 13 TOPS |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Processor Socket | Socket LGA-1851 |
| Sparsity Support | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 20 |
| Overclocking Speed | 5.50 GHz |
| Integrated Graphics | No |
| Thermal Design Power | 125 W |
| Thermal Specification | 221°F (105°C) |
| Memory Speed Supported | 6.40 GHz |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | BX80768265KF |
| Memory Standard Supported | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported | ONNX RT |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
More in INT-SP from INTEL and similar brands




Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.