
INTEL CORE I5-12600KF LGA1700 MM#99APG4 EOL 7/24/2026
INTEL CORE I5-12600KF LGA1700 MM#99APG4 EOL 7/24/2026
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- The Socket LGA-1700 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel Core i5 Deca-core (10 Core) 3.70 GHz processor offers hyper-threading architecture that delivers high performance for demanding applications with improved onboard graphics and turbo boost
- 10 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Deca-core (10 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 16 MB of L3 cache rapidly retrieves the most used data available to improve system performance
- Processor with 3.70 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Intel® Processors for All That You Do
Intel sets the industry standard for processor innovation and performance, powering laptops, desktops, workstations and servers-for business and personal use, immersive gaming, content creation, IoT, Artificial Intelligence, and more. Explore the range of options here.
Tech Specs
| L2 Cache | 8.50 MB |
|---|---|
| L3 Cache | 16 MB |
| Brand Name | Intel |
| Clock Speed | 3.70 GHz |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Product Line | Core i5 |
| Product Name | Core i5 Deca-core i5-12600KF 3.70GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | i5-12600KF |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Product Family | Core i5 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
Show all 19 specsShow fewer
| Processor Threads | 16 |
|---|---|
| Overclocking Speed | 4.90 GHz |
| Process Technology | 10 nm |
| Thermal Design Power | 125 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | BX8071512600KF |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
Related Products
More in INT-MP from INTEL and similar brands


ULTRA 5 DESKTOP PROCESSOR 225 10 CORES 3YR WARRANTY - MM#99CN9A

CORE I5-14600KF 5.3G 14 CORES DESKTOP PROCESSOR MM#99CFXZ

ULTRA 7 DESKTOP PROCESSOR 265F 20 CORES 3 YR WARRANTY MM#99CN98
More from INTEL
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
