
CORE ULTRA 5 DT 245K 14 CORES UPTO 5.5GHZ 3YR WARR - MM#99CN2R
CORE ULTRA 5 DT 245K 14 CORES UPTO 5.5GHZ 3YR WARR - MM#99CN2R
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- The Socket LGA-1851 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Core Ultra 5 product line processor for better usability and increased efficiency
- Tetradeca-core (14 Core) processor core helps processor process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 24 MB of L3 cache offers supreme performance for computation intensive apps
- Processor with 4.20 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
- 4 monitors supported to ensure maximum dependability and optimal performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Processors
Intel designs advanced, high-performance processors for every usage, including enterprise-scale servers, IoT devices, laptops, desktops, workstations, and mobile devices. To find information, specifications, downloads and support for each processor, start by selecting a Processor family.
Tech Specs
| Packing | Box |
|---|---|
| Features | Intel Virtualization Technology |
| L2 Cache | 26 MB |
| L3 Cache | 24 MB |
| NPU Name | AI Boost |
| Brand Name | Intel |
| Clock Speed | 4.20 GHz |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Package Type | OEM |
| Product Line | Core Ultra 5 |
| Product Name | Core Ultra 5 Tetradeca-core 245K 4.2 GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
Show all 35 specsShow fewer
| Product Model | 245K |
|---|---|
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Product Family | Core Ultra 5 |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Processor Socket | Socket LGA-1851 |
| Sparsity Support | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 14 |
| Overclocking Speed | 5.20 GHz |
| AI Datatype Support | Int8 |
| Integrated Graphics | Yes |
| Intel vPro Technology | Yes |
| Thermal Specification | 221°F (105°C) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | BX80768245K |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Total Processor Performance | 30 TOPS |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported | ONNX RT |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
Related Products
More in INT-SP from INTEL and similar brands


ULTRA 7 270K PLUS 24 CORES 3YR WARR DT MM 99DC0Z

CORE I7-14700F 5.4G 20 CORES DESKTOP PROCESSOR MM#99CG5T

CORE ULTRA 9 DT 285K 24 CORES UPTO 5.7GHZ 3YR WARR - MM#99CN34
More from INTEL
Other products available from this brand

ULTRA 5 DESKTOP PROCESSOR 225F 10 CORES 3YR WARRANTY - MM#99CN9C

ULTRA 5 DESKTOP PROCESSOR 225 10 CORES 3YR WARRANTY - MM#99CN9A

INTEL CORE I5-12600KF LGA1700 MM#99APG4 EOL 7/24/2026

CORE I5-14600KF 5.3G 14 CORES DESKTOP PROCESSOR MM#99CFXZ
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.