
CORE ULTRA 5 DT 245K 14 CORES UPTO 5.5GHZ 3YR WARR - MM#99CN2R
Request pricing
CORE I7-14700F 5.4G 20 CORES DESKTOP PROCESSOR MM#99CG5T
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| Brand Name | Intel |
|---|---|
| Clock Speed | 3.40 GHz |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Product Line | Core i7 |
| Product Name | Core i7 Icosa-core (20 Core) i7-14700F 3.4 GHz Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | i7-14700F |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Product Family | Core i7 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 28 |
| Overclocking Speed | 5.40 GHz |
|---|---|
| Process Technology | 14 nm |
| Integrated Graphics | No |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Thermal Design Power | 65 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | BX8071514700F |
| Memory Standard Supported | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
More in INT-SP from INTEL and similar brands




Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.