
California Proposition 65 Warning
CAM550 4K DUAL LENS PTZ CONFERENCING CAMERA
CAM550 4K DUAL LENS PTZ CONFERENCING CAMERA
Key Features
- Exmor R CMOS moves the video conferencing camera a step ahead with unparalleled quality of pictures. Now you can video chat without having to worry about the blurry visuals.
- The webcam lets you zoom in and out to see all that the world has to offer, up close and clear
- 1920 x 1080 video resolution and 60 fps frame rate allow you to chat and record videos even in the foggiest places. It is engineered, specifically for cooler climates, to distinguish people in the fog.
- Video conferencing couldn't get any better than it does with this built-in microphone webcam
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The CAM550 a 4k dual lens camera equipped with an AI lens for automated PTZ functionality, which delivers a full view of meeting attendees and detects newcomers. The Smart Gallery feature puts up clear views of every participant during video calling, weather you are in a large conference room or working remotely. Enable gesture control camera operation to enjoy a fluent, safe video calling experience. 4K dual-lens camera technology captures the room in its entirety, providing a premium conferencing experience for mid-to-large scale rooms.
4K dual lens camera
Capture a complete view of the room with wide-angle clarity. The CAM550 is equipped with two 4K lenses. The first is a PTZ camera with 12X optical zoom (24X total zoom) to clearly frame meeting participants in medium and large rooms. The second is an AI lens with 95 ° FOV to provide a panoramic view of the room. Picture-in-picture functions to simultaneously view the speaker and a panoramic view of the room.
Eliminate touchpoints with gesture control
Camera can easily be controlled and enable AI functions by holding up one finger on either side of your face. Take advantage of built-in AI gesture recognition to operate the camera and eliminates touchpoints to increases meeting safety.
Highlight participants with Smart Gallery
Clearly capture attendees with Smart Gallery, which enables AI technology to crop participant's faces and make sure everyone is looking great. You can choose between headshot and half body mode to adapt to any meeting situation. Great for collaboration or video calling.
Tech Specs
| Depth | 6.8" |
|---|---|
| Height | 7.5" |
| Length | 6.72" |
| HDMI Out | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | AVer |
| Microphone | Yes |
| Screen Mode | 4K |
| Digital Zoom | 2x |
| Manufacturer | AVer Information Inc |
| Product Name | Dual Lens Camera with AI Technology |
| Product Type | Video Conferencing Camera |
Show all 38 specsShow fewer
| Face Tracking | Yes |
|---|---|
| Input Current | 2 A |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Mounting Type | Tripod Mount |
| Product Model | CAM550 |
| TAA Compliant | Yes |
| Video Formats | YUV |
| Host Interface | USB 3.1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Device Supported | Monitor |
| Package Contents | <ul><li>CAM550 unit</li><li>Power adapter (10 ft/3 m)</li><li>USB 3.1 type-B to type-A cable (3m)</li><li>Remote control</li><li>Mini DIN9 to mini DIN8 RS232 adapter cable</li><li>HDMI cable (3 m)</li><li>Wall mount bracket and screws</li><li>QR code card</li><li>Tripod screw</li><li>Drill paper</li></ul> |
| Image Sensor Type | Exmor R CMOS |
| Power Source Type | AC |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Weight (Approximate) | 4.63 lb |
| Minimum Focus Distance | 59.06" |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | COMCAM550 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Field Of View (FOV) Angle | 95° |
| Operating System Supported | Windows 10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.averusa.com |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Additional Warranty Information | <ul><li>Camera: 3 years</li><li>Accessories: 1 year</li></ul> |
| Unified Communications Platform | Skype |
Datasheets & Resources
Related Products
More in VC-CAM from AVER INFORMATION and similar brands

AVER VB370A APPLIANCE VIDEO BAR WITH ANDROID OS ZOOM

BRIO 100 - GRAPHITE 1080P

BRIO 105 - GRAPHITE 1080P
More from AVER INFORMATION
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


