
BRIO 100 - GRAPHITE 1080P
BRIO 100 - GRAPHITE 1080P
Key Features
- Full Clarity: Look clearer in video calls with Full HD 1080p resolution
- Auto-Light Balance: RightLight boosts brightness by up to 50%, reducing shadows so you look your best-compared to previous-generation Logitech webcams (1)
- Privacy with a Slide: The integrated webcam cover makes it easy to get total, reliable privacy when you're not on a video call
- Built-In Mic: The built-in microphone lets others hear you clearly during video calls
- Easy Plug-And-Play: The Brio 100 works with most video calling platforms, including Microsoft Teams, Zoom and Google Meet
- Meet in Color: Coordinate and express yourself when working from home with a choice of fun yet sophisticated colors that go great with your setup
- Made with Recycled Plastic: The Brio 100 Full HD Webcam is made with a minimum of 34% post-consumer plastic (2)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Look, sound, and meet better with Brio 100-a simple and affordable webcam that lets you show your best self in video calls. Full HD 1080p resolution and auto-light balance bring clarity and brightness to your calls, so you look your best. Sound better with a built-in microphone, and get total privacy with an integrated shutter. B rio 100 comes in fun, sophisticated colors that let you express yourself at your workspace-and made with a minimum of 34% recycled plastic.
Tech Specs
| Depth | 2.6" |
|---|---|
| Width | 2.8" |
| Height | 1.2" |
| Brand Name | Logitech |
| Microphone | Yes |
| Focus Modes | Fixed Focus |
| Cable Length | 5 ft |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Line | BRIO |
| Product Name | Brio 100 Webcam |
| Product Type | Webcam |
| Product Color | Graphite |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Model | 100 |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |
| Product Family | BRIO |
| Package Contents | <ul><li> Webcam</li><li> User documentation</li></ul><p><br /></p> |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Effective Resolution | 2 Megapixel |
| Post-consumer-waste% | 34% |
| Weight (Approximate) | 2.65 oz |
| Manufacturer Part Number | 960-001580 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Field Of View (FOV) Angle | 58° |
| Operating System Supported | macOS |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in VC-CAM from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES and similar brands


ZONE VIBE 125 HEADSET GRAPHITE

ZONE VIBE 125 HEADSET OFF-WHITE

MX MASTER 3S FOR BUSINESS GRAPHITE - BROWN BOX
More from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES
Other products available from this brand

B100 3BTN USB ERGO CORDED MOUSE

CRAYON POWER BUTTON 4 UNIT PER BOX

MOUSE PAD STUDIO SER DARKER ROSE

M100 USB CORDED OPTICAL WHEEL MOUSE BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.