
ZONE VIBE 125 HEADSET GRAPHITE
ZONE VIBE 125 HEADSET GRAPHITE
Key Features
- Work. Play. Vibe: Made for the way you work and play, Zone Vibe 100 over ear wireless headphones are professional enough for the office, casual enough for home, and available in three modern colors
- Easy Video Meetings from Home: This over ear headset's compatibility with popular video platforms like Google Meet, Microsoft Teams, and Zoom makes it simple and easy to join any meeting
- Noise Canceling Technology: With beamforming technology and digital signal processing (DSP), the noise canceling headphones with microphone capture your voice clearly and eliminate background sound
- Immersive Audio: Zone Vibe 100 wireless audiophile headphones have 40 mm speakers that drive full, rich audio and bring music and meetings to life with deep bass, crisp highs, and low distortion.
- Wireless Freedom: Seamlessly switch between your devices with multipoint Bluetooth headphones, and enjoy up to 18 hours of wireless use with each charge
- Lightweight Comfort: Featuring a featherweight design with memory foam earpads, these comfortable headphones are built for all-day use and won't weigh you down, even when meetings go long
- Flip to Mute Mic: The noise canceling headset's mic conveniently tucks away when not needed for a clean look, providing immediate privacy anytime and on a moment's notice
- Plastic parts in Zone Vibe 100 include 25% certified post-consumer recycled plastic; product carbon footprint: 7.78 kg CO2e.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
WORK. PLAY. VIBE.
Express your sense of style with Zone Vibe 100 wireless headphones. Perfect for working from home, Zone Vibe delivers immersive audio for work or play. Bring meetings to life with full-bodied bass, low-distortion audio, and noise-canceling mic. Compatible with popular video platforms like Microsoft® Teams, Google Meet, and Zoom. Enjoy the freedom to move about and stay connected with multipoint Bluetooth®. Talk as long as you want with up to 18 hours of talk time on a full charge . Choose sustainability with Zone Vibe 100, the stylish headset made with 25% post-consumer recycled plastic for a better future.
Tech Specs
| Width | 3.4" |
|---|---|
| Height | 8.7" |
| Features | Comfortable |
| Brand Name | Logitech |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.57" |
| Form Factor | Ear-cup |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Line | Zone Vibe 100 |
| Product Name | Zone Vibe 100 - Graphite |
| Product Type | Headset |
| Compatibility | <ul> <li>Works with Windows®, Mac, or Chrome OS™ -based computers, Bluetooth®, and iOS® or Android™ Bluetooth®-enabled devices.</li> <li>Compatible with common calling applications across almost all platforms and operating systems.</li> </ul> |
Show all 29 specsShow fewer
| Earpiece Type | Binaural |
|---|---|
| Product Color | Graphite |
| Product Family | Zone Vibe 100 |
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Noise Canceling | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>Zone Vibe 100 Wireless Headphones</li> <li>USB-C Charging Cable</li> <li>Travel Bag</li> <li>User Documentation</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Weight (Approximate) | 1.03 lb |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Part Number | 981-001256 |
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in VC-CAM from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES and similar brands


ZONE VIBE 125 HEADSET ROSE

ZONE VIBE 125 HEADSET OFF-WHITE

MX MASTER 3S FOR BUSINESS GRAPHITE - BROWN BOX
More from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES
Other products available from this brand

B100 3BTN USB ERGO CORDED MOUSE

CRAYON POWER BUTTON 4 UNIT PER BOX

MOUSE PAD STUDIO SER DARKER ROSE

M100 USB CORDED OPTICAL WHEEL MOUSE BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.