
CAM130 CONFERENCE CAMERA
CAM130 CONFERENCE CAMERA
Key Features
- The webcam lets you zoom in and out to see all that the world has to offer, up close and clear
- Try out the webcam with 60 fps and live it up with the sublime display
- With the cohesive microphone, the sound is clearly discernible, which adds as a bonus to the visuals
- Introduced with USB 3.1 (Gen 1) Type C port to offer smooth compatibility with the monitor
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Compact design
The CAM130 is a quality webcam with light for professional use. Compact and versatile, it easily mounts on top of a 13-inch monitor, on a tripod, or even upside down to fit a variety of meeting spaces including small conference rooms or home offices.
Take your meeting anywhere with this compact, 4k video conferencing camera with light. The CAM130 video camera with microphone packs a full suite of features into a simple, portable device. The innovative, dynamic professional lighting is perfect for remote work, team members with an office at home, or small conference rooms.
Crystal clear video
High-quality sensors and multi-lens glass produce sharp 4K video with brilliant color for video conferencing in any space. Dual fields of view allow you to switch between 90° or 120° FOV for proper room coverage of any workspace, perfect for small conference rooms.
Professional lighting
Brighten your life with revolutionary & intelligent fill lighting. Declutter your desk and eliminate additional bulky light rings or light cubes while allowing for the perfect amount of professional lighting to illuminate your workspace
Safer meetings with improved AI
Enjoy safe and efficient meetings with improved SmartFrame and people counting. SmartFrame Technology ensures that everyone is visible on the screen, even with masks on.
Tech Specs
| Depth | 2.4" |
|---|---|
| Height | 1.5" |
| Length | 6.30" |
| Brand Name | AVer |
| Microphone | Yes |
| Screen Mode | 4K |
| Digital Zoom | 4x |
| Manufacturer | AVer Information Inc |
| Product Name | Compact 4K Camera With Light Perfect For Remote Work |
| Product Type | Video Conferencing Camera |
| Input Current | 2 A |
| Input Voltage | 240 V AC |
Show all 34 specsShow fewer
| Mounting Type | Tripod Mount |
|---|---|
| Product Model | CAM130 |
| Video Formats | YUY2 |
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 1) Type C |
| Microphone Type | Uni-directional |
| Device Supported | Notebook |
| Package Contents | <ul><li>CAM130 unit</li><li>Power cable (10 ft/3 m)</li><li>USB 3.1 type-C to type-A cable (6 ft/1.8 m)</li><li>QR code card</li></ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Power Source Type | AC |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Weight (Approximate) | 9.88 oz |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | COMCAM130 |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Field Of View (FOV) Angle | 120° |
| Operating System Supported | Windows 10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.averusa.com |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Unified Communications Platform | CyberLink U Meeting |
Datasheets & Resources
Related Products
More in VC-CAM from AVER INFORMATION and similar brands


CAM570 CONFERENCE CAMERA
AVER VB370A APPLIANCE VIDEO BAR WITH ANDROID OS ZOOM

BRIO 100 - GRAPHITE 1080P
More from AVER INFORMATION
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


