
BRIO 4K PRO WEBCAM BROWN BOX B2B.
BRIO 4K PRO WEBCAM BROWN BOX B2B.
Key Features
- A choice you’ll feel good about: Made from low-carbon aluminum and plastic components with a minimum of 38% post-consumer recycled plastic
- Attachable privacy shutter: Comes with an attachable privacy shutter that flips up and down to cover the webcam lens for peace of mind.
- Enterprise ready: Certified for Microsoft Teams, Zoom, and Google Meet, and compatible with popular meeting apps. Easily deploy and manage with Logitech Sync.
- Make it your own: The Logi Tune app simplifies control with zoom in/out, color presets, color adjustments, set manual focus, and easy firmware updates
- Adjustable field of view: Choose from three dFOV presets to perfectly frame your video
- Fast and secure facial recognition: Simply look into the webcam lens for Windows login with Windows Hello support.
- Spectacular video quality: Streams with superb resolution and frame rate, featuring RightLight 3 auto light correction, autofocus, and 5x digital zoom.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Brio is a professional 4K business webcam that helps you meet like a pro in every video call. Stream crystal-clear video up to 4K with beautiful colors and RightLight 3 auto light correction, or get up to 90 fps high frame rates at 720p. Also features autofocus, adjustable field of view, and 5x digital zoom.
Brio is certified for Microsoft Teams, Zoom, and Google Meet, enables fast and secure facial recognition for Windows Hello, and is compatible with other popular applications. Easily deploy and manage Brio with Logitech Sync.
Low-carbon aluminum for camera housing and a minimum 38% post-consumer recycled plastic in the plastic components makes Brio a choice you'll feel good about.
Tech Specs
| Depth | 1.1" |
|---|---|
| Width | 4" |
| Height | 1.1" |
| Brand Name | Logitech |
| Microphone | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Color Family | Black |
| Digital Zoom | 5x |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Line | BRIO |
| Product Name | BRIO 4K Ultra HD Webcam with RightLight 3 with HDR |
| Product Type | Webcam |
Show all 25 specsShow fewer
| Mounting Type | Clip |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Product Family | BRIO |
| Device Supported | Monitor |
| Package Contents | <ul> <li>BRIO 4K Ultra HD Webcam with RightLight 3 with HDR</li> <li>USB 3.0 Cable Compatible with USB 2.0 or Type C</li> <li>Removable Clip</li> <li>Privacy Shade</li> <li>Carrying Pouch</li> <li>Documentation</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Maximum Frame Rate | 90 fps |
| Weight (Approximate) | 2.22 oz |
| Manufacturer Part Number | 960-001105 |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WEBCAM from LOGITECH VC and similar brands
More from LOGITECH VC
Other products available from this brand

PRIVACY COVER

EARPHONE COVER

WALL MOUNT

MINI-DIN CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


