
C925-E PROHD WEBCAM B2B ONLY
C925-E PROHD WEBCAM B2B ONLY
Key Features
- High quality with low bandwidth: With its UVC H.264 encoding technology, frees up PC bandwidth and elevates meeting productivity with a consistently smooth video.
- Noise-cancelling dual mics: Two integrated omnidirectional microphones, optimized to capture audio from up to one meter away.
- HD 1080p widescreen video: A 78° fixed diagonal field of view along with Full HD 1080p/30 fps resolution, autofocus and auto light correction to intelligently adjust visual quality.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
C925e is an HD 1080p business webcam that delivers professional video and sound that's just right for individuals.
Engineered for all-day use, C925e provides HD 1080p/30 fps and HD autofocus for true-to-life clarity in a fixed 78° field of view. Plus, RightLight 2 technology works in the background to constantly and intelligently adjust visual quality.
H.264 with Scalable Video Coding (SVC) and UVC 1.1 encoding minimize dependence on computer and network resources to produce a consistently smooth video stream even when bandwidth is limited.
C925e features dual integrated omnidirectional mics for conversations that always sound natural and clear. An integrated sliding shutter assures privacy, and a sturdy adjustable clip makes it easy to mount on any laptop or screen.
C925e is certified for Microsoft Teams. Certifications and compatibility with other popular applications include Google Meet and Zoom.
Tech Specs
| Depth | 1.8" |
|---|---|
| Width | 5" |
| Height | 2.9" |
| Features | Plug & Play |
| Recycled | No |
| Brand Name | Logitech |
| Microphone | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Screen Mode | Full HD |
| Cable Length | 6 ft |
| Color Family | Black |
Show all 39 specsShow fewer
| Digital Zoom | 1.2x |
|---|---|
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | C925e Business Webcam |
| Product Type | Webcam |
| Lens Material | Glass |
| Mounting Type | Tripod Mount |
| Product Color | Black |
| Product Model | C925e |
| Video Formats | H.264 |
| Host Interface | USB 2.0 |
| Microphone Type | Omni-directional |
| Device Supported | Monitor |
| Package Contents | <ul><li>C925e Business Webcam</li><li>6 ft (1.83 m) attached USB-A cable</li><li>User documentation</li></ul> |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Weight (Approximate) | 6 oz |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | 960-001075 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Field Of View (FOV) Angle | 78° |
| Operating System Supported | macOS 10.7 or Later |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Unified Communications Platform | Zoom |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WEBCAM from LOGITECH VC and similar brands
More from LOGITECH VC
Other products available from this brand

PRIVACY COVER

EARPHONE COVER

WALL MOUNT

MINI-DIN CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


