
BRIO 305 WEBCAM
BRIO 305 WEBCAM
Key Features
- Integrated privacy shutter: Easy-to-use privacy shutter protects employees’ privacy, while the indicator light lets users confidently know when the camera is active.
- Noise-reducing mic: Noise reduction technology suppresses background sounds.
- Natural video quality: 1080p resolution and auto light correction create a natural meeting experience, while the fixed focus and 70° dFOV keep everyone in focus.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Give employees a simple-to-use webcam for better collaboration. Brio 305 is a 1080p webcam compatible with most video conferencing platforms and certified for use with Microsoft Teams, Zoom, and Google Meet for a reliable meeting experience every time. Brio 305 is built for ease-of-use with USB-C connectivity. High resolution, auto light correction, and a noise reducing mic allow employees to be clearly seen and heard. An easy-to-use privacy shutter opens and closes with a quick "spin." Made by the market leader in webcams, Brio 305 can be deployed with confidence. With Logi Tune, employees can easily adjust their video and audio settings, and join meetings with one touch via calendar integration. Brio 305 works with your entire IT ecosystem and can be managed and updated remotely through Logitech Sync. Made with at least 48% recycled plastic to support a better future.
Tech Specs
| Depth | 1.8" |
|---|---|
| Width | 2.1" |
| Height | 2.6" |
| Brand Name | Logitech |
| Microphone | Yes |
| Focus Modes | Fixed Focus |
| Cable Length | 4.92 ft |
| Digital Zoom | 1x |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Line | BRIO |
| Product Name | BRIO 305 |
| Product Type | Webcam |
Show all 28 specsShow fewer
| Mounting Type | Clip |
|---|---|
| Product Color | Graphite |
| Product Model | 305 |
| Host Interface | USB Type C |
| Product Family | BRIO |
| Country of Origin | Thailand |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Effective Resolution | 2 Megapixel |
| Post-consumer-waste% | 62% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 960-001414 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Field Of View (FOV) Angle | 70° |
| Operating System Supported | macOS 10.15 |
| Environmental Certification | Carbon Neutral |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WEBCAM from LOGITECH VC and similar brands
More from LOGITECH VC
Other products available from this brand

PRIVACY COVER

EARPHONE COVER

WALL MOUNT

MINI-DIN CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


