
C920E HD 1080P MIC-ENABLED WEBCAM TAA COMPLIANT
C920E HD 1080P MIC-ENABLED WEBCAM TAA COMPLIANT
Key Features
- Privacy at your fingertips: An attachable privacy screen that flips up and down to cover or expose the lens. A simple glance at the cover confirms your space is not seen.
- Dual mics: Two integrated omnidirectional microphones, optimized to capture your audio from up to one meter away
- Ideal dFOV for individual users: A 78° diagonal field of view along with the built-in HD autofocus and automatic light correction ensures clarity throughout video calls.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
C920e is a work-from-anywhere webcam that delivers HD video meetings that look better than most laptop built-ins at a price point that's ideal for mass deployment.
The 78° diagonal field of view displays individual users in a well-balanced visual frame while two integrated omnidirectional microphones optimized to capture your audio from up to one meter away, can be enabled via the Logi Tune app.
Built-in HD autofocus ensures you're seen clearly when on camera, while an attachable privacy screen flips up and down to cover or expose the lens.
C920e is designed with a sturdy, adjustable clip that makes it easy to mount on any laptop or external monitor. Plus it has a ¼" thread to enable mounting to a tripod.
C920e is certified for Microsoft Teams®, Zoom® and works with all popular video calling applications such as Google Meet™ and Cisco Webex® to ensure compatibility and seamless integration in the workplace.
Tech Specs
| Depth | 2.8" |
|---|---|
| Width | 3.7" |
| Height | 1.7" |
| Brand Name | Logitech |
| Microphone | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Cable Length | 5 ft |
| Color Family | Black |
| Digital Zoom | 1x |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Name | C920e Business Webcam |
| Product Type | Webcam |
Show all 28 specsShow fewer
| Mounting Type | Clip |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Model | C920e |
| TAA Compliant | Yes |
| Host Interface | USB Type A |
| Device Supported | Monitor |
| Package Contents | <ul> <li>C920e Business Webcam</li> <li>Privacy Shutter</li> <li>User Documentation</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Effective Resolution | 3 Megapixel |
| Weight (Approximate) | 5.71 oz |
| Manufacturer Part Number | 960-001401 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Field Of View (FOV) Angle | 78° |
| Operating System Supported | Windows |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WEBCAM from LOGITECH VC and similar brands
More from LOGITECH VC
Other products available from this brand

PRIVACY COVER

EARPHONE COVER

WALL MOUNT

MINI-DIN CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


