
California Proposition 65 Warning
BLUETOOTH STEREO HEADSET BLACK
BLUETOOTH STEREO HEADSET BLACK
Key Features
- Wireless Bluetooth® 5.0 technology
- Detachable, rotatable boom microphone for left or right use
- Internal microphone for use without a boom microphone
- Noise-canceling technology
- Adjustable, padded headband
- On-ear design
- Soft touch ear pads for all day comfort
- On-ear touch audio controls and convenient mute switch on boom
- Optional wired audio connection (3.5mm AUX)
- USB-C® charging cable included
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Boost your productivity and go hands-free with the Targus® Wireless Bluetooth® Stereo Headset. Using a headset frees up your hands to take notes, multitask, and comfortably take calls without cradling a phone between your neck and shoulders. With a full charge on its 410 mAh lithium polymer battery, this headset supports 16 hours of talk or playback time and comes with a USB-C® charging cable. Though equipped for wireless convenience, the included 3.5 mm AUX cable offers an optional wired connection.
This headset features a rotatable, detachable omni-directional boom microphone, which allows you to find your ideal mic placement to provide clear sound quality for your listener. Equipped with noise-canceling technology, this headset filters ambient noise and provides better speech clarity. Its dual over-ear speakers enhance incoming sound while helping block out the noise around you. With an adjustable padded headband and soft touch ear pads, this headset offers a comfortable, secure fit for all day wear.
Bonus: No need to take your headset off to control this headset. Audio adjustment and call connecting controls are at your fingertips, located on-ear and on the mic for optimum performance.
Wireless or Wired
Pair your headset using reliable and battery-saving Bluetooth® 5.0 technology or connect to your device with the included 3.5mm AUX cable.
All Day Comfort
The on-ear design paired with a soft touch ear pad provide wearable comfort all day. Lightweight and comfortable, you'll hardly notice you're wearing them.
On-Ear and On-Mic Controls
Pump up the volume (or turn it down) without taking off your headset. The buttons are conveniently located on the earpiece, so you can make quick sound adjustments at your fingertips. Plus, connecting and disconnecting your calls is easy using the controls directly on the detachable boom mic.
Optimized Stereo Sound
Unlike the typical single earpiece mono headset, the Targus® Wireless Bluetooth Stereo Headset has two on-ear speakers so both of your ears are covered. Need to focus on a task at hand or listen sharply to that video presentation? The dual earpieces help block out surrounding noise too.
Tech Specs
| Width | 1.7" |
|---|---|
| Height | 6" |
| Features | Padded Headband |
| Brand Name | Targus |
| Sound Mode | Stereo |
| Form Factor | Supra-aural |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Name | Wireless Bluetooth Stereo Headset |
| Product Type | Headset |
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Color | Black |
Show all 35 specsShow fewer
| Product Model | AEH104TT |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Charging Method | Cable |
| Earpiece Design | On-ear |
| Noise Canceling | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>Wireless Bluetooth Stereo Headset</li> <li>USB-C Cable</li> </ul> |
| Application/Usage | Communication |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Country of Origin | China |
| Microphone Design | Boom |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Platform Supported | Mac |
| Adjustable Headband | Yes |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Weight (Approximate) | 5.76 oz |
| Detachable Microphone | Yes |
| Integrated Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Manufacturer Part Number | AEH104TT |
| Operating System Platform | macOS |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
Related Products
More in MOBLHD from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




