California Proposition 65 Warning
PORTABLE HEADPHONE BLACK LIGHTWEIGHT DESIGN W/ADJ. HEADBAND
PORTABLE HEADPHONE BLACK LIGHTWEIGHT DESIGN W/ADJ. HEADBAND
Key Features
- Over-the-head design delivers a classic fit with balanced comfort and stability for long listening sessions
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Standard 3.5mm connector enables quick access to analog sound on most consumer devices
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of sound from 80 Hz-18 kHz, providing clarity across all tones
- Built for students, they deliver consistent audio for classroom and home study environments
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Koss KPH7 on ear headphones offer an affordable, lightweight design that delivers the full power of the Sound of Koss in a wide range of colorways perfect for learning labs, schools and libraries.
Delivering incredible sound performance, it is ideal for listeners seeking affordable, ultra-light headphones.
The KPH7 on ear headphone is equipped with dynamic elements for an extended frequency response. It features an over the head design with contemporary style. Perfect for learning labs, schools and libraries.
Tech Specs
| Features | Adjustable Headband |
|---|---|
| Impedance | 32 Ohm |
| Brand Name | Koss |
| Cable Length | 4 ft |
| Manufacturer | Koss Corporation |
| Product Name | KPH7 Colors On Ear Headphones |
| Product Type | Headphone |
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Color | Black |
| Product Model | KPH7 |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Earpiece Design | Over-the-head |
Show all 19 specsShow fewer
| Application/Usage | Computer |
|---|---|
| Sound Pressure Level | 91 dB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | KPH7HB |
| Maximum Frequency Response | 18 kHz |
| Minimum Frequency Response | 80 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.koss.com |
Related Products
More in MOBLHD from KOSS-HEADPHONES and similar brands
More from KOSS-HEADPHONES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





