
ASUS ROG STRIX 34IN OLED CURVED 240HZ 0.03MS FREESYNC GSYNC
ASUS ROG STRIX 34IN OLED CURVED 240HZ 0.03MS FREESYNC GSYNC
Key Features
- 34" viewable screen size enhances clarity and depth for immersive playback of movies, games, and high-resolution media
- 0.03 ms response time eliminates ghosting and preserves edge definition for clean, uninterrupted visuals in fast content
- G-Sync Compatible and FreeSync Premium Pro optimize refresh delivery across certified ports, helping improve comfort and control in fast-paced content
- Quantum Dot Technology enhances monitor color precision for richer reds and greens in creative and entertainment tasks
- 21:9 aspect ratio ensures that you easily view CinemaScope video content without letterboxing or distortion across the entire screen
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 250 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- Dolby Vision feature enables responsive operation and efficient task handling
- 3440 x 1440 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- Certified Smart Gaming OLED, enables pixel-precise visuals and smart presets, helping simplify interaction across game genres
- The 3440x1440 resolution with UltraWide Quad HD mode delivers immersive visuals and sharp picture quality across wide screens
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ROG Strix OLED XG34WCDMTG Curved Gaming Monitor - 34-inch 3440x1440, 240Hz, 0.03ms (GTG), FreeSync & G-Sync Compatible, Android 14 Google TV, WiFi 6, NVIDIA GeForce NOW Pre-Installed, Dolby Vision & Dolby Atmos
- Ultra-Wide 34" WQHD QD-OLED Curved Screen (3440x1440) with 240Hz Refresh Rate- Delivers immersive gaming with tear-free, ultra-responsive performance
- Smart Google TV with Android 14- Stream apps, movies, and shows seamlessly
- High-Speed WiFi 6 with NVIDIA GeForce NOW Pre-Installed- Low latency for online gaming, fast downloads, streaming, and instant cloud gaming
- Dolby Vision & Dolby Atmos (5W x 2 Embedded Speakers)- Stunning HDR visuals and immersive cinematic sound without extra speakers
- Immersive Gaming Visuals- VESA DisplayHDR™ 400 True Black, 99% DCI-P3 bring vibrant, lifelike colors and deep contrast
- Extensive Connectivity Options- DisplayPort 1.4, HDMI 2.1 x2, USB Hub, and USB-C with 90W Power Delivery for laptops and peripherals
ONE FOR ALLROG Strix OLED XG34WCDMTG
The ROG Strix OLED XG34WCDMTG is a 34-inch, 240Hz ultra-wide QD-OLED gaming monitor. With the addition of the Neo Proximity Sensor in the new ROG OLED Care Pro suite, the monitor transitions to a black screen when no user is detected, guarding against burn-in. The monitor also comes with built-in Google TV, giving you instant access to a vast library of streaming apps, movies, and shows. Enjoy your favorite entertainment and games seamlessly - all in one display, no external devices required.
IMMERSIVE GAMEPLAY
Designed for discerning gamers and professional creators, it offers a resolution of 3440x1440 and 1800R curvature for smooth andimmersive gaming visuals.
Entertainment you love
Google TV™ brings together your streaming apps, so movies, shows, and live TV* are all in one place.
Screen Protection |ASUS OLED CARE PRO
New ASUS OLED Care Pro technology provides a full set of customizable monitor settings to protect the OLED panel and ensure longevity. Plus, it includes the new Neo Proximity Sensor that detects your distance from the monitor and transitions to a black image when you're away to safeguard the panel from burn-in. All settings can be easily managed via DisplayWidget Center.
Neo Proximity Sensor
The built-in Neo Proximity Sensor precisely detects your distance from the monitor. When you step away, the monitor transitions to a black image to protect against panel burn-in, and instantly restores onscreen content when you return. Detection distance can be customized to suit personal preference, ensuring maximum convenienceand protection.
Pixel cleaning
Recalibrates the screen when the monitor has been active for several hours―a process that takes just a few minutes and activates automatically when the monitor isturned off
SCREEN MOVE
Pixel locations are slightly shifted periodically to help prevent burn-in, and users can choose between severalmovement levels.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 4.3" |
| Width | 32" |
| Height | 14.1" |
| Features | High Dynamic Range (HDR) 400 True Black |
| Speakers | Yes |
| Curvature | 1800R |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | Asus ROG |
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
Show all 76 specsShow fewer
| USB Type-C | Yes |
|---|---|
| Color Gamut | 99% DCI-P3 |
| DisplayPort | Yes |
| Pixel Pitch | 0.23100 mm x 0.23100 mm |
| Screen Mode | UW-QHD |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Color Family | Black |
| Flicker Free | Yes |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Product Line | Strix |
| Product Name | Strix XG34WCDMTG Widescreen Smart Gaming OLED Monitor |
| Product Type | Smart Gaming OLED Monitor |
| Wireless LAN | Yes |
| Curved Screen | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Model | XG34WCDMTG |
| Response Time | 0.03 ms |
| HDCP Supported | Yes |
| Product Family | Strix |
| Color Supported | 1073.7 Million Colors (10-bit) |
| Adjustable Stand | Yes |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Depth with Stand | 4.69" |
| Package Contents | <ul><li>Strix XG34WCDMTG Widescreen Smart Gaming OLED Monitor</li><li>2 x AAA Battery</li><li>DisplayPort cable</li><li>HDMI cable</li><li>Microfiber cloth</li><li>Power cord</li><li>Quick start guide</li><li>Remote Controller</li><li>ROG sticker</li><li>VESA mount kit</li><li>Warranty Card</li></ul> |
| Panel Technology | Quantum Dot OLED |
| Width with Stand | 31.96" |
| Application/Usage | Gaming |
| Brightness (Peak) | 1000 Nit |
| Height with Stand | 21.46" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 34" |
| Stand Adjustments | Height |
| Streaming Service | Amazon Prime |
| Surface Treatment | Anti-reflectance |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Number of Speakers | 2 |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 240 Hz - DisplayPort |
| Number of USB Ports | 3 |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| HDMI Feature Support | Hight Dynamic Range (HDR) |
| Horizontal Frequency | 390 kHz - HDMI |
| Viewable Screen Size | 34" |
| Weight (Approximate) | 13.67 lb |
| Response Time Details | 0.03 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 1,500,000:1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.23100 mm |
| Quantum Dot Technology | Yes |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | XG34WCDMTG |
| Number of HDMI 2.1 Ports | 2 |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.23100 mm |
| Maximum Power Consumption | 41.50 W |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| High Dynamic Range (HDR) Type | Dolby Vision HDR |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium Pro/G-sync Compatible |
| Number of USB 2.0 Type-A Ports | 2 |
| Weight with Stand (Approximate) | 19.40 lb |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
Related Products
More in DSKTCH from ASUS - DISPLAY and similar brands


RICOH PORTABLE MONITOR 150BW

22IN PCT2235 MULTITOUCH LEDLCD USB VGA HDMI DP SPEAKERS STAND

16IN PORTABLE MONITOR
More from ASUS - DISPLAY
Other products available from this brand

24 1080P VA24EHF EYE CARE IPS FULL HD FRAMELESS 100HZ 1MS

VP229Q 21.5IN 1080P FULL HD 75HZ IPS FREESYNC EYE CARE HDMI

23.8IN 1080P LCD VA24DQSB FULL HD IPS 75HZ SPEAKERS VESA M

27 1080P VA27EHF EYE CARE IPS FULL HD FRAMELESS 100HZ 1MS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.