
16IN PORTABLE MONITOR
16IN PORTABLE MONITOR
Key Features
- Warranty: 1 Year Limited Mfg.
- Input Connectors: (1) Mini HDMI; (2) USB-C; (1) 3.5mm audio out (Earphone)
- Includes: Built-in speakers; Dual purpose protective cover/stand
- Design & Dimensions: Black finish; Measures (with stand): 9"W x 0.4"H x 14"D"; Weighs 2.1 lbs.
- Display: 2560 x 1600 native resolution; Refresh Rate: 60Hz; 800:1 Contrast Ratio; Support for 1.07 billion colors; Viewing Angles: 178-degrees horizontal/vertical; Brightness: 500 cd/m²
- Performance: IPS panel; 16:10 aspect ratio; HDR; Response Time: 4ms (GtG with Overdrive)
- Type/Compatibility: 16" IPS Portable Monitor; Compatible with Windows
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Experience unparalleled versatility with CODi's 16-inch portable monitor. Perfect for on-the-go professionals, this sleek and lightweight display offers stunning resolution, seamless connectivity, and an ultra-thin design. Elevate your productivity and entertainment wherever you are with this portable monitor.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 0.4" |
| Width | 14" |
| Height | 9" |
| Features | High Dynamic Range (HDR) |
| Speakers | Yes |
| Mini HDMI | Yes |
| Brand Name | CODi |
| Brightness | 500 Nit |
| USB Type-C | Yes |
| Screen Mode | WQXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Show all 40 specsShow fewer
| Color Family | Black |
|---|---|
| Manufacturer | CODi Worldwide |
| Product Name | 16" Portable Monitor |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Color | Black |
| Product Model | MO16P-2C |
| Response Time | 4 ms |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Native Resolution | 2560 x 1600 |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 16" |
| Maximum Resolution | 2560 x 1600 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Backlight Technology | LED |
| Viewable Screen Size | 16" |
| Weight (Approximate) | 1.30 lb |
| Native Contrast Ratio | 800:1 |
| Response Time Details | 4 ms GTG (OD) |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | MO16P-2C |
| Maximum Power Consumption | 12 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.codiworldwide.com |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync/FreeSync |
| Total Number of Mini HDMI Ports | 1 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DSKTCH from CODI and similar brands
More from CODI
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






