
27 1080P VA27EHF EYE CARE IPS FULL HD FRAMELESS 100HZ 1MS
27 1080P VA27EHF EYE CARE IPS FULL HD FRAMELESS 100HZ 1MS
Key Features
- 27" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- WLED backlight technology for enhanced visual clarity using uniform illumination to reduce shadows and improve on-screen detail
- WLED response time eliminates ghosting for crisp and superb rendered action sequences by minimizing motion blur and trailing effects
- Adaptive Sync tearing prevention technology eliminates tearing and distortion by synchronizing frames for seamless motion clarity
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- 250 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- Eye Care+ Technology feature enables responsive operation and efficient task handling
- 1920 x 1080 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- With LED backlighting, supports consistent brightness and sharp contrast, helping improve visibility across varied game environments
- 27" screen size with 1920x1080 resolution renders Full HD content at native quality without loss from scaling or compression
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ASUS VA27EHF Eye Care Gaming Monitor - 27-inch, IPS, Full HD, Frameless, 100Hz, Adaptive-Sync, 1ms MPRT, HDMI, Low Blue Light, Flicker Free, Wall Mountable
- 27-inch Full HD (1920x1080) frameless design with IPS 178° wide viewing angle panel
- SmoothMotion 100Hz refresh rate and 1ms MPRT delivers a seamless, tear-free visual experience by enabling VRR (variable refresh rate
- VESA wall-mountable to save on desktop space
- ASUS Eye Care monitors feature TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience
ASUS VA27EHF Eye Care Gaming Monitor | SMOOTH YOUR WORK & PLAY
ASUS VA27EHF Eye Care Gaming Monitor features 27-inch IPS panel with Full HD (1920 x 1080) resolution, providing 178° wide viewing angle panel and vivid image quality. With fast 100Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates for the smoother-than-ever experience. It also features TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience.
Fluid viewing experience with 100Hz SmoothMotion
ASUS VA27EHF with fast 100Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates. It refreshes content on the display 1.67-time faster than the one with a standard 60Hz refresh rate, giving you more fluid animation in video, casual gaming, and day-to-day work, can all benefit from the smoother-than-ever experience.
Smooth Game Play
A 100Hz refresh rate and 1ms Moving Picture Response Time (MPRT) help reduce smearing and motion blur, making VA27EHF perfect for fast-paced games that require quick reactions to what's happening onscreen. In addition, Adaptive-Sync technology helps eliminate screen tearing and choppy frame rates for ultra-smooth gameplay.
ASUS-exclusive GamePlus Technology
When it comes to design, ASUS always has customers in mind - ASUS exclusive GamePlus hotkey with Crosshair, Timer, FPS counter and Display Alignment functions to give you in-game enhancements that help you get more out of your game. This function is co-developed with input from pro gamers, allowing them to practice and improve their gaming skills.
Lifelike views with 178° wide view angle
Full HD resolution and frameless IPS panel provides 178° viewing angles, both horizontally and vertically, so you can enjoy its beautiful visuals from almost any direction.
Frameless Design
Makes it perfect for almost-seamless multi-display setups that give you an even greater degree of immersion.
Protect your eyes with ASUS Eye Care technology | ASUS Blue Light Filter
The TÜV Rheinland-certified ASUS Blue Light Filter protects you from harmful blue light. It's easy to access, intuitive and flexible with seamless adjustment (0 to Maximum) via the OSD menu. ASUS displays has undergone stringent performance tests and has been certified by TÜV Rheinland laboratories, a global provider of technical, safety, and certification services.
ASUS Flicker Free technology
TÜV Rheinland-certified ASUS Flicker Free technology eliminates flicker, ensuring comfortable viewing experiences. This technology helps minimize eyestrain and other ailments typically associated with extended hours of viewing.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 1.9" |
| Width | 24.1" |
| Height | 14.5" |
| Features | Anti-glare |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand Name | Asus |
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Energy Star | Yes |
| Pixel Pitch | 0.31100 mm x 0.31100 mm |
| Screen Mode | Full HD |
Show all 54 specsShow fewer
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Color Family | Black |
| HDMI Version | 1.4 |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Product Name | VA27EHF Widescreen Gaming LED Monitor |
| Product Type | Gaming LED Monitor |
| Product Color | Black |
| Product Model | VA27EHF |
| Response Time | 1 ms |
| HDCP Supported | Yes |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Depth with Stand | 9.45" |
| Package Contents | <ul><li> VA27EHF Widescreen Gaming LED Monitor</li><li> HDMI cable</li><li> Power cord</li><li> Quick start guide</li><li> Warranty Card</li></ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 24.11" |
| Height with Stand | 18.32" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 100 Hz - HDMI |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | WLED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 120 kHz - HDMI |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Weight (Approximate) | 7.23 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,300:1 |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.31100 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | VA27EHF |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.31100 mm |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Bronze (EPEAT Bronze) |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Weight with Stand (Approximate) | 8.49 lb |
Related Products
More in DSKDSP from ASUS - DISPLAY and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


