
California Proposition 65 Warning
ASUS 27IN 1080P LCD - FULL HD IPS 75HZ SPEAKERS ADAPTIVE-SYNC
ASUS 27IN 1080P LCD - FULL HD IPS 75HZ SPEAKERS ADAPTIVE-SYNC
Key Features
- 27-inch Full HD (1920 x 1080) LED backlight display with IPS 178° wide viewing angle panel
- Up to 75Hz refresh rate with Adaptive-Sync/FreeSync™ technology to eliminate tracing and ensure crisp and clear video playback
- Extensive connectivity including HDMI, DisplayPort, D-sub and plus 2W x 2 stereo speakers
- ASUS Eye Care monitors feature TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience
- Supports both Adaptive-Sync with NVIDIA GeForce graphics cards and FreeSync with AMD Radeon graphics cards Compatible with NVIDIA GeForce GTX 10 series, GTX 16 series, RTX 20 series and newer graphics cards
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Superior Image Quality Meets Classic Elegant Design
ASUS VA27DQ Eye Care Monitor features 27 inch IPS panel with Full HD (1920 x 1080) resolution, providing 178° wide viewing angle panel and vivid image quality. Up to 75Hz refresh rate with Adaptive-Sync/FreeSync™ technology to eliminate tracing and ensure crisp and clear video playback. In addition, it also features TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience.
Viewing Perfection
Expanded vision with 178° IPS wide-viewing-angle panel, giving consistent, accurate color at any viewing angle to minimize the color shift an promise for a better viewing experience.
Frameless Design
Makes it perfect for almost-seamless multi-display setups that give you an even greater degree of immersion.
Super smooth visuals with Adaptive-Sync/FreeSync™
Adaptive-Sync/FreeSync™ technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates to give you seamless visuals and smooth gameplay. This gives you the upper hand in first person shooters, racing, real-time strategy and sports titles. (Adaptive-Sync/FreeSync™ works at fresh rates ranging from 48Hz to 75Hz)
ASUS-exclusive GamePlus Technology
When it comes to design, ASUS always has customers in mind - ASUS exclusive GamePlus hotkey with Crosshair, Timer, FPS counter and Display Alignment functions to give you in-game enhancements that help you get more out of your game. This function is co-developed with input from pro gamers, allowing them to practice and improve their gaming skills.
ASUS-exclusive Splendid Technologies
We've raised the bar by incorporating some of our proprietary technologies to give you a truly vivid visual experience. Splendid Video Intelligence Technology that optimizes videos and images by enhancing color brightness, contrast, and sharpness. Splendid features two new modes - Reading and Darkroom - in addition to the Scenery, Standard, Theater, sRGB, and Night View modes. Low-blue Light and Flicker-free technologies also reduce the strain on your eyes after long periods of use.
ASUS Blue Light Filter
The TÜV Rheinland-certified ASUS Blue Light Filter protects you from harmful blue light. It's easy to access, intuitive and flexible with seamless adjustment (0 to Maximum) via the OSD menu. ASUS displays has undergone stringent performance tests and has been certified by TÜV Rheinland laboratories, a global provider of technical, safety, and certification services.
Flicker-free Technology
It's time to say goodbye to those tired, strained eyes. ASUS displays features TÜV Rheinland-certified ASUS Flicker-Free technology to reduce flicker for a comfortable viewing experience. This technology helps minimize instances of eyestrain and other damaging ailments, especially when you spend long, countless hours in front of a display watching favorite videos.
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2.1" |
| Width | 24.1" |
| Height | 14.4" |
| Features | Flicker-free |
| Speakers | Yes |
| Brand Name | Asus |
| Brightness | 250 Nit |
| Mount Type | Wall Mountable |
| DisplayPort | Yes |
| Pixel Pitch | 0.31100 mm x 0.31100 mm |
Show all 53 specsShow fewer
| Screen Mode | Full HD |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Product Name | VA27DQ Widescreen LCD Monitor |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Model | VA27DQ |
| Response Time | 5 ms |
| HDCP Supported | Yes |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Depth with Stand | 8.46" |
| Package Contents | <ul> <li>VA27DQ Widescreen LCD Monitor</li> <li>HDMI cable</li> <li>Audio cable</li> <li>Power cord</li> <li>Quick start guide</li> <li>VGA cable</li> <li>Warranty Card</li> </ul> |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Width with Stand | 24.09" |
| Country of Origin | China |
| Height with Stand | 16.99" |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Number of Speakers | 2 |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz - DisplayPort |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 85 kHz to 85 kHz - DisplayPort |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Weight (Approximate) | 10.36 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Pixel Pitch (Vertical) | 0.31100 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer Part Number | VA27DQ |
| Pixel Pitch (Horizontal) | 0.31100 mm |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync/FreeSync |
| Weight with Stand (Approximate) | 10.80 lb |
Related Products
More in DSKDSP from ASUS - DISPLAY and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


